Mocznik

Dla prawidłowego wzrostu każda roślina potrzebuje odpowiedniego nawozu, który dostarczy jej właściwych w danym momencie składników. Spośród całej masy dostępnych na rynku specjalistycznych nawozów na szczególną uwagę zasługuje mocznik. Uważany jest za środek o wyjątkowo dużym zakresie działania. Jego uniwersalne właściwości powodują, że można go stosować pod wszystkie rośliny na rozmaitych glebach z zastrzeżeniem, że na bardzo kwaśnym podłożu, silnie zasadowym, a także zamokniętych i zamarzniętych wykazuje mniejszą aktywność.

Mocznik powstaje poprzez syntezę amoniaku z dwutlenkiem węgla. Znany jest pod stałą postacią białego (lub w innej kolorystyce, w zależności od zastosowanych środków antyzbrylających) granulatu. Jest wyjątkowo mocno skoncentrowanym nawozem z grupy azotowych (około 46 % azotu) przez co nie należy mieszać go z innymi nawozami azotowymi, a dzięki higroskopijnym właściwością bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Fakt ten sprawia, że należy strzec go przed wilgocią bądź przypadkowymi cieczami. Ten typ nawozu podnosi jakość innych środków ochrony roślin i dlatego lepiej używać je w minimalnych dawkach.

Rośliny wyjątkowo dobrze tolerują mocznik i bardzo szybko go wchłaniają. Do nawożenia zazwyczaj stosowany jest granulat lub wodny roztwór, który służy do natrysku zielonych elementów roślin. W taki sposób zwiększa się przepuszczalność wierzchniej warstwy liści, a co za tym idzie powoduje łatwiejsze wchłanianie azotu amidowego z nawozu. W momencie rozpuszczania tej substancji w wodzie, następuje jej oziębienie, więc najlepiej używać do tego celu wody ciepłej. Zimna woda ma również porównywalny z szokiem termicznym wpływ na rośliny.

Oprócz właściwości odżywczych środek ten po wyeliminowaniu antyzbrylacza może być używany jako wartościowy dodatek do pasz zwierzęcych, ma także duży wkład w produkcji żywic, środków farmakologicznych itp..

Zainteresowany mocznikiem? Zarejestruj się w naszym wortalu i skorzystaj z narzędzi które pozwolą Ci kupować i sprzedawać nawozy w łatwy i przystępny sposób. Możesz także zapoznać się z naszą ofertą na nawozy.

eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej