eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej

PrzejdŸ do archiwum wiadomoœci archiwum wiadomości Przejdź do działu kup i sprzedaj kup i sprzedaj

• Ceny zbóż i nawozów na starcie 2010 roku!!!

2010-01-11    

Witamy !!!

Ceny zbóż i nawozów na starcie 2010 roku !!!

W ostatnim tygodniu 2009 roku notowania cen pszenicy na giełdach amerykańskich nieoczekiwanie umocniły się, co nie było spowodowane zmianami w sytuacji rynkowej, charakteryzującej się nadpodażą ziarna zarówno na rynku amerykańskim, jak i światowym, a raczej działaniami spekulacyjnymi.W czwartek 31/12, na giełdzie w Chicago, cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (marzec 2010) wzrosła o 3,2% do poziomu 198,9 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (marzec 2010) wzrosła o 2,8% do poziomu 197,0 USD/t.

W ostatnim tygodniu minionego roku ceny pszenicy na giełdzie w Paryżu także nieznacznie wzrosły. W czwartek 31 grudnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (styczeń 2010) na tej giełdzie wyniosła 131,25 euro/t i była o 1,9% wyższa niż przed tygodniem. Na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (styczeń 2010) wyniosła 106,50 funtów/t i była o 0,6% wyższa niż przed tygodniem.

Notowania cen rzepaku na giełdzie MATIF także nieznacznie wzrosły. W czwartek 31/12, cena rzepaku (kontrakt luty 2010) na tej giełdzie wzrosła o 1,5% w stosunku do ceny sprzed tygodnia i wyniosła 287,50 EUR/t.


Podobnie jak ceny zbóż,  do góry windują ceny nawozów z ta różnicą , że jest to bardziej agresywny wzrost. Tylko od 4 stycznia tego roku wiodące Zakłady co najmniej raz  skorygowały już cenę swoich produktów, wzwyż. Dzisiaj kolejną  podwyżkę ogłosiły Zakłady Azotowe Kędzierzyn,  podniesiono cenę  saletry amonowej i saletrzaku o 25 pln, dodać trzeba, że w piątek te same Zakłady ogłosiły już podwyżkę - na mocznik o 40 pln. Obecnie czekamy jeszcze  na ceny nawozów z Kali und Salz Polska.Obecnie można stwierdzić, że najbardziej stablilnymi cenami są ceny soli potasowej i fosforanu, ale ciężko jest stwierdzić jak długo potrwa ten "zastój".

 

Z jednej strony niskie ceny płodów rolnych, a z drugiej konieczność wyjechania w pole na wiosnę,stawia pytanie: Co się  bardziej opłaca - zostawić ziarno w magazynie i czekać na lepsze ceny, a zakupy sfinansować z kredytu obrotowego, czy sprzedać płody po bieżących cenach? Takie dylematy ma coraz wiecej rolników, szczególnie w gospodarstwach, ktore swój byt opierają na produkcji roślinnej. 

Nasza opinia jest taka: niezależnie od tego, jak rozwinie się sytuacja na rynku , samemu zaplanować swoje własne alternatywne rozwiązania i na bieżąco konfrontować je z sytuacją na rynku lokalnym.

 

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do korzystania z naszych ofert na nawozy!!!

 

www.eagro.pl 

 

Powrót do strony z aktualnoœciami wstecz

© eagro.pl 2007