eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej

PrzejdŸ do archiwum wiadomoœci archiwum wiadomości Przejdź do działu kup i sprzedaj kup i sprzedaj

• Posucha na rynku zbóż !!!

2010-02-15    


Na rynku zbóż, handel wyjątkowo mizerny i najczęściej regionalny.Niskie ceny jeszcze spadają – informuje Redakcja Rolna TVP. We wtorek 9 lutego 2010, na przetargach Warszawskiej Giełdy Towarowej obniżono cenę pszenicy konsumpcyjnej o kolejne 10 złotych do poziomu 480 zł, ale zdaniem maklerów te działania są zwykle opóźnione o tydzień i najprawdopodobniej ziarno ponownie nie znajdzie nabywców.

 

Wszyscy podkreślają, że trudno handlować, kiedy oczekiwania kupujących i sprzedających są tak rozbieżne jak teraz. Rolnicy przestali już liczyć na podwyżki i zaczęli sprzedawać zboże - informuje Renata Barczyk z biura maklerskiego Start w Szczecinie. Tym bardziej, że coraz częściej mówi się o pełnych magazynach. W dodatku z Ukrainy docierają informacje o przymiarkach do uruchomienia interwencji na rynku pszenicy, a wtedy jeszcze więcej ziarna pojawiłoby się na rynku.
Porty obniżyły nieco ceny i skup jest mniejszy, teraz przyjmowane jest głównie żyto konsumpcyjne po 350 złotych i pszenżyto po maksymalnie 390 złotych, 400 dostają tylko rolnicy realizujący wcześniejsze kontrakty. Niezbyt dobrze sprzedaje się teraz pszenica paszowa. Pszenica zalega w magazynach producentów, a perspektyw na poprawę notowań brak. A to może oznaczać, że podobnie jak z jęczmieniem, rolnikom będzie się bardziej opłacało sprzedać ziarno po cenie interwencyjnej, niż na wolnym rynku.

Problem jest też z kukurydzą, w którą większość zainteresowanych firm już się zaopatrzyła. A ceny są teraz bardzo zróżnicowane i niestabilne. Ceny transakcyjne: północ kraju 500-510pln netto ;południe kraju 490-500pln netto.Stawki z ubiegłego tygodnia, zaczynające się od 500 złotych za tonę tego ziarna, na południu kraju zaczynają być mało realne. Część rolników wstrzymuje się więc ze sprzedażą kukurydzy.

Zeszłoroczne zbiory zbóż zakończyły się sukcesem, ale to był początek problemów rolników. Osłabł eksport, wzrosła konkurencja ze strony dostawców ze wschodu i zmalał popyt na światowym rynku.To wszystko sprawiło, że za ziarno trudno uzyskać godziwą zapłatę. Ceny jęczmienia spadły poniżej gwarantowanych przez interwencyjny skup dlatego unijne magazyny szybko zapełniły się prawie 3 milionami ton tego zboża.

Czy przyjdzie kolej na pszenicę ? We Francji średnia cena za tonę to 125 euro. Ale handlowcy mówią już o rychłych obniżkach do 110-115 euro.

Jeśli ktoś zdecyduje się na skup interwencyjny ma czas do końca maja.

Powrót do strony z aktualnoœciami wstecz

© eagro.pl 2007