eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej

PrzejdŸ do archiwum wiadomoœci archiwum wiadomości Przejdź do działu kup i sprzedaj kup i sprzedaj

• Co na rynku zbóż ?

2010-07-08    


Wysokie ceny sprzed trzech tygodni oddalają się coraz szybszymi krokami.

I nie ma się czemu dziwić – komentują maklerzy giełd towarowych. Zalane przez powódź tereny już są osuszone, a więc dowóz zboża do klientów nie sprawia trudności, a kupujący nie robią tak dużych zapasów.

Ziarno tanieje więc z dnia na dzień i jak mówią handlowcy musiałoby się wydarzyć coś naprawdę nieoczekiwanego, żeby tę sytuację zmienić.


Mimo to oferowane stawki są w tym tygodniu wciąż sporo wyższe niż przed powodzią. Za tonę pszenicy z dowozem młyny oferują maksymalnie 580 złotych. Najniższe ceny transakcyjne to 540 złotych i to przy kupnie towaru u rolnika.

Podobne stawki obowiązują na kukurydzę. Tona wyceniania jest na 560-600 złotych – wszystko zależy od jakości ziarna i transportu.

Na zainteresowanie nie można narzekać, bo klientów jest niejednokrotnie więcej niż sprzedających. Rolnicy, zachęceni wyższymi cenami, mniej chętnie sprzedają zboże. Ale nie to martwi kupujących – problemem są tegoroczne zbiory, a dokładnie producenci, którzy nie chcą podpisywać umów na nowe ziarno. Rolnicy jednak wiedzą co robią. Jeśli zawrą umowę dzisiaj na towar o ściśle określonych parametrach, a po zbiorach okaże się, że zboże ich nie spełnia, to kary umowne mogą skutecznie pozbawić ich spodziewanego zysku – komentują handlowcy.

Pszenica – oferty kupna przed żniwami
umowy transakcyjne
  
2009 rok        500 zł/t
2010 rok        460 zł/t

W ocenie Ministerstwa Rolnictwa tegoroczne zbiory zbóż będą niższe niż w 2008 r. i mogą wynieść 26-26,5 mln ton. W sezonie 2010/2011 - jak szacuje resort rolnictwa - zużycie krajowe może być o ok. 3 proc. wyższe niż w poprzednim i wyniesie 27,5 mln t – informuje gazeta.pl. Najwięcej zboża przeznaczane jest na pasze; prawdopodobnie wzrośnie także wykorzystanie ziarna w przemyśle (na produkcję skrobi i bioetanolu).
Przewidywany niedobór zbóż zostanie pokryty z zapasów. Instytut Ekonomiki Rolnictwa ocenia, że są one na poziomie 5,5 mln ton.
 
Niskie temperatury i opady deszczu w ostatnich tygodniach spowodowały, że żniwa będą opóźnione. Prawdopodobnie rozpoczną się na przełomie lipca i sierpnia. Rolnicy i firmy skupujące przygotowują magazyny na przyjęcie ziarna z nowych zbiorów. Skup w tym roku będzie prowadziło ok. 750 firm, które w swoich magazynach mogą pomieścić ok. 5,9 mln t. W 2009 r. skup ziarna wyniósł 2,1 mln ton.
Jednym z największych "graczy" na tym rynku jest spółka Elewarr należąca do Agencji Rynku Rolnego. Jak zapewnił jej prezes Andrzej Śmietanko, spółka jest przygotowana do rozpoczęcia skupu ziarna. Ma na to 150 mln zł i zamierza kupić ok. 220 tys. ton zboża i rzepaku.

Elewarr zajmuje się skupem i przechowywaniem ziarna dla Agencji Rezerw Materiałowych. W magazynach tej spółki przechowywane jest też zboże kupione w ramach unijnej interwencji. Ponadto firma skupuje i handluje zbożem z własnej inicjatywy i zlecenie różnych firm.

Magazyny Elewarru są wykorzystywane w 50 proc. Spółka ta może przechować ok. 640 tys. ton zbóż. Jednak jak  zaznaczył Śmietanko, z roku na rok coraz mniej producentów zbóż jest zainteresowanych przechowywaniem ziarna w magazynach Elewarru. Związane jest to z rozbudową własnej bazy. W ostatnich latach wielu rolników zainwestowało w zakup silosów typu BIN.

Prezes Elewarru poinformował, że dla tych producentów zbóż, którzy nie posiadają magazynów, spółka proponuje przechowywanie ziarna. Rolnik może oddać do magazynu ziarno i odebrać w dowolnym momencie płacąc za przechowywania i inne usługi np. takie jak doprowadzenie go do wymaganych paramentów (np. wtedy, gdy jest ono zbyt mokre).
Producent może też sprzedać tylko część dostarczonego ziarna (50 proc.). Elewarr zapłaci za niego cenę rynkową z danego dnia. Rolnik w dowolnym momencie ma prawo odkupienia od spółki zboża po cenie sprzedaży powiększonej o koszty m.in. przechowywania.
   
I jeszcze kilka krótkich informacji związanych z pomocą dla gospodarstw rolnych dotkniętych kleską powodzi!!!

Klęską powodzi dotkniętych zostało 105 tys. gospodarstw rolnych – podaje gazeta.pl. Straty zanotowano na powierzchni 683 tys. hektarów i według obecnych szacunków sięgają one ok. 1,5 mld zł - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

Plocke poinformował, że rząd uruchomił preferencyjne linie kredytowe na wznowienie produkcji rolnej. Przyznał jednak, że dotychczas wojewodowie nie złożyli jeszcze żadnych wniosków w sprawie kredytów, "ale to dlatego, że komisje nie zakończyły szacować start w gospodarstwach".

"Prezes KRUS rozpatruje wnioski dotyczące umorzenia składek z tytułu ubezpieczenia. Jest ich już 93. Poza tym złożono 2 wnioski o układ ratalny" - powiedział Plocke.

Plocke poinformował, że w czwartek rząd przyjmie rozporządzenie Rady Ministrów uruchamiające środki na wypłatę zasiłków socjalnych dla powodzian.

"Stacje epidemiologiczne bezpłatnie prowadzą badania próbek gleb i roślin pod kątem wystąpienia skażeń. Inspekcja weterynaryjna koordynuje działania związane z utylizacją padłych zwierząt, dezynfekcją obiektów gospodarczych; pomaga też w zwalczaniu owadów" - powiedział Plocke.

Podał, że z funduszu składkowego KRUS będą sfinansowane kolonie dla 3 tys. dzieci z gospodarstw poszkodowanych przez powódź. "Na bieżąco są też wypłacane z budżetu zasiłki dla rodzin poszkodowanych przez powódź" - dodał.

"Czekamy na zgodę Komisji Europejskiej w sprawie zmian w programie rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013, umożliwiających ustanowienie nowego działania pod nazwą "Przywrócenie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań zapobiegawczych". Jest to nowe działanie, które chcemy skierować do gospodarstw objętych programem pomocy po powodzi. Zamierzamy przeznaczyć na ten cel 100 mln zł" - powiedział Plocke.

Wskazał też, że producenci chmielu z terenów objętych powodzią otrzymują już decyzje o pomocy de minimis (nie wymagającej unijnej notyfikacji) w wysokości 14 tys. zł do 1 hektara upraw. 

Powrót do strony z aktualnoœciami wstecz

© eagro.pl 2007