eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej

PrzejdŸ do archiwum wiadomoœci archiwum wiadomości Przejdź do działu kup i sprzedaj kup i sprzedaj

• Pogoda opóźnia zbiory

2010-08-19    

Przy mniejszym w br. zaawansowaniu żniw niż w tym samym okresie ubiegłego roku, aktualne ceny zbóż podstawowych są o kilkadziesiąt procent wyższe niż przed rokiem.

Niesprzyjające warunki pogodowe opóźniają zbiór zbóż, a także mogą negatywnie wpłynąć na jakość ziarna, które już zebrane często nie trzyma parametrów. Jednocześnie rolnicy w oczekiwaniu na dalszy wzrost cen wstrzymują się na razie ze sprzedażą. Mała podaż zbóż z tegorocznych zbiorów oraz wzrost cen na rynkach zagranicznych, jak podaje ARR, przyczyniły się do zwiększenia dynamiki wzrostu cen zbóż na rynku krajowym.


W pierwszych dniach sierpnia przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej osiągnęła poziom 700 zł/t na gospodarstwie, żyto konsumpcyjne podrożało średnio do 480-500 zł/t na gospodarstwie, jęczmień paszowy w tym okresie przeciętnie skupowano po 500 zł/t.
Aktualne ceny zbóż podstawowych są o kilkadziesiąt procent wyższe niż przed rokiem, pomimo mniejszego zaawansowania żniw niż w tym samym okresie ubiegłego roku, W porównaniu do notowań sprzed roku żyto konsumpcyjne zdrożało o 50%, jęczmień paszowy o 42%, a pszenica konsumpcyjna o 32%.


Najbardziej stabilną sytuację wykazuje rynek kukurydzy. Na początku sierpnia za ziarno kukurydzy płacono 660-670  zł/t, to jedynie 2% więcej niż w tym okresie w 2009 roku.


Jak oceniają analitycy rynkowi, na wzrost cen zbóż na rynkach zagranicznych, poza szacunkami niższych niż w ub.r zbiorów i większego zużycia, duży wpływ miało wprowadzenie przez władze rosyjskie zakazu eksportu zboża na okres od 15 sierpnia do końca br. W ramach zawartej na początku br. unii celnej wprowadzenie takiego zakazu Rosja zaproponowała również Białorusi i Kazachstanowi. W tej sytuacji kraje importujące zboże z Rosji poszukują innych dostawców. Również Ukraina rozważa wprowadzenie restrykcji w eksporcie zbóż - w postaci kwot  eksportowych.W ostatnim raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains obniżyła prognozę zbiorów zbóż w UE w bieżącym sezonie z wcześniejszych 281 mln ton do 277,5 mln ton czyli o 5,3%. Jest to co prawda poziom produkcji niższy w porównaniu z poprzednim sezonem, w którym zebrano 293 mln ton ziarna zbóż, nadal jednak należy go uznać za stosunkowo wysoki.

Powrót do strony z aktualnoœciami wstecz

© eagro.pl 2007