eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej

PrzejdŸ do archiwum wiadomoœci archiwum wiadomości Przejdź do działu kup i sprzedaj kup i sprzedaj

• Droższe zboże , droższe nawozy

2010-09-30    


Ceny na rynkach zbóż i rzepaku, jak na razie utrzymują się na wysokim poziomie, co prawda, obecnie na lekko spadkowym, ale nadal wysokim. Równocześnie można zauważyć wzrostowy trend na rynku nawozów mineralnych.

Jak podkreślają dystrybutorzy nawozów, cykliczne podwyżki są notowane od maja br. i wynoszą nawet 30 zł/ t /miesiąc. Na początku  września  średnio za nawóz NPK  ( w zależności od procentowego udziału składników )  trzeba było zapłacić  od 900 zł/t  do ok. 1500 zł/t .


Zdaniem producentów nawozów , raczej nie można się  spodziewać zmiany sytuacji. Surowce stosowane do produkcji nawozów  generalnie drożeją , przede wszystkim sól potasowa  i fosforyty. Główni dostawcy zapowiadają podwyżki o kilka, kilkanaście procent i to jeszcze w tym roku. Oczywiście wpłynie to na wzrost cen nawozów. Wszystko wskazuje na to, że do końca sezonu wiosennego ( marzec/kwiecień )  nie należy  spodziewać się znaczących obniżek cen.

W przypadku soli potasowej po drastycznych podwyżkach cen w latach 2007 – 2008 ( do nawet 535 euro/t) , obecnie od kilku kwartałów cena tego surowca oscyluje  w granicach  260 -280 euro/ t.  takiego trendu spodziewa się rynek w najbliższych  miesiącach.W przypadku fosforytów, w ciągu ostatnich trzech kwartałów ich cena  kształtuje się na poziomie 110 – 130 dolarów/t ( w okresie boom nawozowego trzeba było płacić  ok. 450 dolarów ). Od tego poziomu spodziewane są nieznaczne wzrosty  cen w najbliższych miesiącach o jakieś 5 – 10 %.

Dość nerwowo jest na rynku nawozów azotowych .Ubiegłej jesieni ceny saletry amonowej  spadły do poziomu 670 – 700 pln /t . Obecnie ( początek października ) stawki za nawóz osiągają  ceny  900 pln/t . Jednak, jak podkreślają dystrybutorzy nawozów, producenci zapowiadają ciąg dalszy  podwyżek saletry i saletrzaku. Tak ma być do końca tego roku. Wzrost cen jaki już miał miejsce ( w zależności od producenta ) osiągał poziom od 30 do nawet 120 zł/t, co powoduje że , 800 pln /t saletrzaku i 900 pln za tonę saletry amonowej  jest wielkością porównywalną ze stawkami z 2007 roku. Niestety  zawirowania z podpisaniem umowy gazowej miedzy Rosją, a Polską mogą wywołać kolejne podwyżki .Samo "zamieszanie„ wokół umowy gazowej cen nawozów nie wywinduje. Jednak każde ograniczenie dostaw  dla przemysłu  nawozowego powoduje wymierne straty  finansowe. Dodatkowo  wrześniowe  wysokie wzrosty cen nawozów azotowych w Europie bezkarnie pozwala kontynuować podwyżki cen w Polsce, co umożliwi zakładom poprawę wyniku finansowego na koniec roku , o czym otwarcie „mówi” Zakład Azotowy z Kędzierzyna Koźle. Nikt nie myśli  o brakach  azotu na wiosnę, w magazynach, ani czy obecne ceny azotu zaakceptuje polski rynek i polski Rolnik . 

Podwyżki cen, producenci zawsze są w stanie wytłumaczyć, przeważnie chodzi  wtedy  o wzrosty na rynkach  surowcowych. Dziwnym zbiegiem okoliczności następuje to niemal natychmiast po wzrostach cen płodów rolnych. Obecnie jednak ceny pszenicy i nawozów zmierzają  w kierunku notowań przed dwoma laty, a surowce ( chodzi o sól potasowa i fosforyty) są o przynajmniej połowę tańsze.

Powrót do strony z aktualnoœciami wstecz

© eagro.pl 2007