Roztwór saletrzano-mocznikowy

Roztwór saletrzano-mocznikowy – skuteczne źródło azotu dla Twoich upraw

Roztwór saletrzano-mocznikowy, inaczej zwany RSM, to wodny roztwór pierwiastka, jakim jest azot. Stanowi on główny składnik pokarmowy roślin. To właśnie dlatego nie może go zabraknąć w Twojej strategii dotyczącej nawożenia upraw. Prezentowany tutaj preparat bazuje na wszystkich formach azotu, który występuje w nim w bardzo korzystnych proporcjach. W rezultacie pierwiastek szybko dociera do roślin i zapewnia im długotrwałe zasilenie obejmujące cały okres wegetacji. Co więcej, płynna forma nawozu pozwala na jego równomierne rozprowadzenie. Wszystkie te cechy sprawiają, że dostępny w tej kategorii produkt odznacza się wysoką skutecznością, pozytywnie wpływając na jakość upraw i ich plonowanie.

Zasady roztworu saletrzano-mocznikowego

Roztwór saletrzano-mocznikowy to nawóz doglebowy. Decydując się na jego zastosowanie, należy starannie zaplanować serię zabiegów. Ważne jest dostosowanie preparatu do gatunku rośliny, jej fazy rozwoju i stanu plantacji. Dzięki temu rośliny otrzymają dawkę potrzebnych im składników odżywczych. Duże znaczenie dla efektywności nawożenia ma także prawidłowy sposób wykonania zabiegu.

Jak stosować roztwór saletrzano-mocznikowy, aby zapewnić efektywne nawożenie?

Zastosowanie roztworu saletrzano-mocznikowego może przynieść wysoką efektywność. Niemniej, aby tak się stało, preparat musi zostać zastosowany umiejętnie. Wówczas unikniesz również negatywnych skutków nawożenia, np. w postaci poparzenia roślin. Niektóre gatunki wykazują szczególną wrażliwość na ten nawóz.

Jako że RSM to dość agresywny roztwór, przy jego aplikacji powinno się korzystać z zaleceń producenta. Główne z nich to:

– aplikacja na zdrowe i suche rośliny,

– wstrzymanie się z nawożeniem tuż po deszczu i w trakcie upałów,

– aplikacja w warunkach wilgotności względnej na poziomie nie niższym niż 60%,

– nawożenie wieczorem, w pochmurne dni, po zakończeniu oblotu przez pszczoły,

– wystrzeganie się przechowywania w ujemnych temperaturach. Grozi to krystalizacją nawozu,

– dopasowanie odpowiedniej końcówki rozpylacza.

Końcówka rozpylacza a nawożenie poprzez roztwór saletrzano-mocznikowy

Należy zaznaczyć, że roztwór saletrzano-mocznikowy to nawóz doglebowy. Musi więc zasilić glebę, a nie rośliny. To właśnie dlatego według zaleceń powinien on jak najszybciej przedostać się przez ich zewnętrzną warstwę i dotrzeć do podłoża. Pomocna może okazać się przy tym odpowiednia końcówka rozpylacza, która powinna dostarczać duże krople. Wówczas szybko spłyną one po liściach, zapewniając roślinie jedynie minimalne zwilżenie. Drobne krople mogłyby poparzyć liście. Warto zainwestować także w podstawowe dysze wielootworowe z kierunkiem aplikacji do tyłu.