Nawozy potasowe

Nawozy potasowe – skuteczna ochrona Twoich upraw przed skutkami suszy

Nawozy potasowe to środki przeznaczone do produkcji rolnej, których głównym składnikiem jest potas. Pierwiastek ten stanowi jeden z trzech podstawowych składników pokarmowych roślin. Ma więc ogromny wpływ na plon i jego jakość. Niedobór objawia się poprzez zahamowanie wzrostu, plamy na liściach oraz nekrozy brzegów. Jako że w Polsce obecność potasu w glebach jest coraz mniejsza, zaleca się jego aplikowanie w formie nawozów. Dzięki temu uzyskać można zwiększenie krzewienia, a także odporność roślin na choroby, mróz oraz suszę – co w ostatnich latach ma naprawdę duże znaczenie. Potas odpowiedzialny jest bowiem za gospodarkę wodną roślin. Może więc poprawić efektywność pobierania i wykorzystania wody, dzięki czemu rośliny będą lepiej radzić sobie w przypadku długotrwałego braku opadów. Zapoznaj się z prezentowaną kategorią i zadbaj o odpowiednią podaż potasu do Twoich upraw.

Wpływ potasu na gospodarkę azotową

Czy wiesz o tym, że potas ma ogromny wpływ na gospodarkę azotową? Jest on bowiem potrzebny do absorpcji azotu. Niedobór tego pierwiastka może więc prowadzić do problemów z pobieraniem azotu, co negatywnie wpływa na plon. W naszej ofercie znajdziesz wysoce skuteczne nawozy potasowe, które pozwolą Ci zaplanować optymalne nawożenie. W rezultacie sprawisz, że rośliny lepiej będą wykorzystywały składniki odżywcze, w tym przede wszystkim azot, a także energię słoneczną. Jednocześnie zabezpieczysz też zboża przed wyleganiem.

Jakie źródło potasu wybrać dla swoich upraw?

Potas występuje w nawozach jedno- i wieloskładnikowych. Jego rodzaj, dawkowanie, forma oraz sposób aplikacji różnią się w zależności od rodzaju gleby, uprawy i jej przeznaczenia. Przed siewem najlepiej zastosować nawóz jednoskładnikowy, który możesz znaleźć właśnie w tej kategorii. Przy niedoborach zaleca się natomiast mieszanki wieloskładnikowe. Należy jednak uważać na ilość dostarczanych składników odżywczych.

Jako że potas pobierany jest przez rośliny wyłącznie korzeniowo, najbardziej skuteczne jest nawożenie doglebowe. W naszej ofercie znajdziesz produkty charakteryzujące się doskonałymi właściwościami rozsiewnymi. Powszechnie stosuje się sól potasową. Wyjątek stanowią jedynie rośliny wrażliwe na chlorki. Interwencyjnie potas można aplikować także w formie dolistnej.

Dawkowanie nawozów potasowych – zadbaj o optymalne nawożenie

Przenawożenie może mieć równie negatywne skutki co niedobory. To właśnie dlatego dawkowanie nawozów potasowych najlepiej dobierać na podstawie badań gleby i obserwacji roślin. Należy przy tym uwzględnić naturalne źródła tego pierwiastka. Duża ilość potasu znajduje się np. w słomie. Pod uwagę weź także to, czy stosowane są inne nawozy organiczne w postaci obornika czy też gnojowicy. W przypadku gleb ubogich w potas zaleca się nawożenie coroczne. Ziemie średnio bogate w potas mogą być natomiast odżywiane raz na dwa lata.