Jęczmień jary stanowi przeważającą formę uprawy jęczmienia w Polsce. To dość opłacalne przedsięwzięcie, pod warunkiem posiadania niezbędnej do tego wiedzy. Jęczmień jary ma duże wymagania względem gleby i stanowiska, a także składników odżywczych. Jednym z obowiązkowych etapów uprawy tego zboża jest nawożenie. Jaki nawóz pod jęczmień jary należy stosować, aby uzyskać wysokie plony? Czytaj dalej – podpowiadamy.
Jakie wymagania ma jęczmień jary?
Jęczmień jary ma duże wymagania względem warunków uprawy. Konieczne jest zapewnienie mu dobrego stanowiska, zasobnego w składniki pokarmowe i wodę. Najlepiej, jeśli ma pH 5,5-7,2. Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura podłoża. Zbyt wilgotna, nieogrzana gleba może zahamować prawidłowy rozwój roślin. Optymalna temperatura dla jęczmienia jarego w okresie wschodów wynosi 5-7℃. Roślina w okresie strzelania wymaga natomiast temperatury 12-15℃.
Jęczmień jary uprawia się z przeznaczeniem na paszę lub cele browarne. Na tej podstawie dobiera się odpowiednie odmiany. Ma to znaczenie m.in. dla terminu siewu. Warto pamiętać o tym, że wczesny siew odmian przeznaczonych pod cele browarne zwiększa szansę na uzyskanie plonu o niskiej zawartości białka.
Jęczmień jary ma też określone wymagania względem nawodnienia. Niedostateczna ilość opadów w trakcie dojrzewania zboża może skutkować wysoką zawartością białka w ziarnie. W efekcie możliwości wykorzystania jęczmienia do produkcji słodu mogą być ograniczone.
Od czego zależy nawożenie jęczmienia jarego?
Nawożenie jest jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych. Odpowiednio zbilansowane ma ogromny wpływ na rozwój systemu korzeniowego i roślin. Prawidłowo odżywione uprawy są odporniejsze na skutki chorób i później odczuwają okresowe niedobory wody w glebie. Dopasowane do potrzeb jęczmienia jarego nawożenie odpowiada też za dobre wypełnienie ziaren. Jaki nawóz pod jęczmień jary sprawdzi się więc najlepiej?
Wybór odpowiedniego preparatu zależy od kilku czynników. Duże znaczenie ma ilość składników pokarmowych w glebie. Aby precyzyjnie określić, jakiego nawozu i dawki potrzebują Twoje uprawy, konieczne jest wykonanie analizy gleby. Ponadto znaczenie ma też przewidywany plon. Należy również pamiętać o tym, że nawożenie powinno być dostosowane do warunków glebowych.
Jaki nawóz należy stosować pod jęczmień jary?
Jęczmień jary ma duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Z plonem 1 tony ziarna i odpowiednią ilością słomy pobiera około:
– 25 kg azotu (odmiany browarne 20 kg azotu),
– 11 kg fosforu,
– 22-26 kg potasu,
– 3-4 kg wapnia,
– 3-4 kg magnezu,
– 9 kg siarki.
Jęczmień jary pobiera też bor, żelazo, molibden i cynk. Warto pamiętać o tym, że zboże to jest szczególnie wrażliwe na niedobór miedzi i manganu.
Nawożenie polega na zbilansowaniu makro- i mikroelementów. Jest to absolutnie koniecznie, jeżeli chcesz uzyskać obfite plony. Polecanym rozwiązaniem są nawozy mineralne. Jaki nawóz należy sypać pod jęczmień jary? Wyjaśniamy poniżej.
Azot
Azot jest jednym z najważniejszych pierwiastków wpływających na parametry uzyskanego ziarna. Dawka musi być dopasowana do przeznaczenia plantacji – nieco inaczej nawozi się jęczmień przeznaczony na cele browarne, a inaczej – na paszowe. Zalecane dawki azotu to:
– jęczmień jary pastewny – około 50-90 kg/h w dwóch dawkach. Pierwsza dawka powinna stanowić około 60% całkowitej, zaplanowanej dawki i stosuje się ją przedsiewnie. Druga dawka powinna stanowić około 40% całkowitej dawki i należy ją zastosować od fazy krzewienia do początku strzelania w źdźbło;
– jęczmień jary browarny – 30-50 kg/ha, co należy podać jednorazowo, na około 7-10 dni przed siewem ziarna.
Fosfor i potas
Fosfor jest niezbędnym pierwiastkiem, szczególnie na początku wegetacji. Wpływa wówczas na rozwój systemu korzeniowego i odpowiada za wykształcenie ziarna. Rekomendowana dawka to około 30-70 kg/ha.
Potas natomiast pomaga roślinie przyswajać azot. Ponadto odpowiada za zwiększenie odporności na warunki stresowe, takie jak susze, przymrozki, szkodniki i choroby. Rekomendowana dawka to około 40-90 kg/ha.
Do nawożenia jęczmienia jarego rekomenduje się nawozy działające szybko. Można zastosować Zaksan, Salmag, Saletrę amonową lub Saletrzak. Ten ostatni nawóz jest szczególnie polecany do nawożenia przedsiewnego. Jęczmień jary przeznaczony na paszę można nawozić też roztworem mocznika z dodatkiem siarczanu magnezu. Niezwykle ważne jest jednak przestrzeganie zalecanych dawek i stężeń.
Pamiętaj o tym, by absolutnie nie dokarmiać dolistnie azotem roślin uprawianych na cele browarne. Takie działanie może zwiększyć zawartość białka w ziarnie, co obniża jego jakość.
Bardzo ważne jest także to, by stosować nawozy najwyższej jakości. Takie właśnie preparaty znajdziesz na naszej platformie zakupowej.