Gryka jest rośliną o szerokim zastosowaniu. Wciąż jest najbardziej popularna na wschodzie Polski. Z jej ziarna wytwarza się wiele półproduktów spożywczych. Roślina ta ma też duże znaczenie dla pszczelarstwa i ziołolecznictwa. Jej uprawa jest łatwa i może być bardzo opłacalna, jeśli wiesz, jakie ma wymagania. Bardzo ważnym zabiegiem agrotechnicznym jest nawożenie. Jaki nawóz należy stosować pod grykę? Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.
Gryka i jej znaczenie gospodarcze
Gryka należy do grupy zbóż – ma zbliżony do nich skład chemiczny nasion i podobnie się ją uprawia. To roślina jara o dość krótkim okresie wegetacji wynoszącym około 70-90 dni. Uprawy gryki najczęściej spotkać można na wschodzie Polski, choć można ją wysiewać na terenie całego kraju, oprócz terenów nadmorskich i podgórskich. Jest cenną rośliną uprawną – jej nasiona mają dużą zawartość białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych w składzie. Wyróżnia je też wysoka wartość energetyczna. Są także bogate w takie mikro- i makroelementy, jak m.in. cynk, żelazo czy magnez. Nie brakuje w nich witamin i przeciwutleniaczy. Z tego względu grykę wykorzystuje się m.in. do wyrobu kasz. Powszechnie bowiem wiadomo, że ich spożywanie może zapobiegać występowaniu chorób cywilizacyjnych, wśród których możemy wskazać np. choroby nowotworowe, zawały serca czy nadciśnienie.
Gryka jest też cenną rośliną dla pszczelarstwa. Podczas kwitnienia stanowi doskonały pożytek dla pszczół. Miód gryczany wyróżnia się najsilniejszymi właściwościami bakteriostatycznymi.
Jakie wymagania ma gryka?
Gryka jest rośliną łatwą w uprawie. Warto jednak pamiętać o tym, że jest ciepłolubna i wrażliwa na przymrozki. W okresie kwitnienia źle znosi upały. Krótki okres wegetacji powoduje, że przyswaja znaczną ilość składników odżywczych – ma duże wymagania pokarmowe i wodne.
Gryka najlepiej rozwija się na glebach lekkich, o wysokiej kulturze i odczynie zbliżonym do obojętnego. Grunt musi koniecznie być zasobny w składniki pokarmowe. Najlepiej siać ją na stanowiskach okopowych na roślinach strączkowych i oborniku. Co ważne, muszą być prawidłowo odchwaszczone. Doskonale się rozwija, gdy przedplonem jest poplon upraw na zieloną masę. Po przyoraniu stanowią bowiem cenny dodatek w glebie. Nie zaleca się siewu gryki po sobie, gdyż sprzyja to rozprzestrzenianiu się szkodników i chorób.
Od jakich czynników zależy nawożenie gryki?
Choć gryka jest rośliną bardzo łatwą w uprawie, należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu. Ma ono wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój roślin, ale także na zwiększenie ich odporności na rozwój chorób. Gryka jest zdolna do pobierania z gleby i wykorzystywania nawet trudno rozpuszczalnych składników mineralnych. Warto jednak pamiętać o tym, że dostarczenie niezbędnych składników odżywczych korzystnie wpływa na jakość i obfitość plonów. Jaki nawóz warto więc stosować pod grykę?
Zanim wybierzesz preparat i sposób dokarmiania roślin, sprawdź, w jakie składniki odżywcze zasobna jest gleba. Najlepiej zrobić to poprzez wykonanie analizy gleby. Dawki powinny być dostosowane do warunków glebowych i przewidywanego plonu.
Jaki nawóz należy stosować pod grykę?
Jak wspomnieliśmy wyżej, gryka ma duże wymagania pokarmowe. Szacuje się, że dla wydania plonu 2,5 t nasion rośliny zużywają około:
– 90 kg azotu,
– 60 kg fosforu,
– 150 kg potasu.
Powyższe wartości wskazują, że roślina bezwzględnie wymaga nawożenia. Jakie nawozy mineralne należy stosować? Czytaj dalej – wyjaśniamy.
Fosfor
Gryka jest rośliną o dość dużym zapotrzebowaniu na fosfor. Pierwiastek ten korzystnie wpływa na rozwój korzeni i sprzyja wcześniejszemu dojrzewaniu rośliny. Zaleca się, by nawożenie fosforem przeprowadzić przedsiewnie, przed uprawą gleby. Dawka powinna być dostosowana do zasobności gleby w ten pierwiastek. Warto też pamiętać o tym, że zapotrzebowanie na fosfor jest większe w okresie pełni kwitnienia i tworzenia nasion.
Potas
Zapotrzebowanie gryki na potas jest bardzo wysokie. Bierze on udział w wielu procesach fizjologicznych. Do najważniejszych jego funkcji zaliczyć możemy regulowanie gospodarki wodnej, szczególnie jeśli gryka jest uprawiana na glebach lekkich i przesuszonych lub ma słabo rozwinięty system korzeniowy. Dokarmianie roślin potasem należy przeprowadzać wiosną. Takie działanie zaowocuje zwyżką plonu. Tak samo, jak w przypadku fosforu, dawkę potasu należy określić na podstawie zasobności gleby w ten pierwiastek.
Azot
Azot jest niezwykle ważny dla wzrostu i plonowania gryki. Wpływa na wysokość roślin, a także na liczbę kwiatostanów. Dawkę nawozu należy dopasować do potrzeb gryki i do zasobności gleby w ten składnik. Zaleca się, by niższe dawki, nieprzekraczające 40 kg N/ha, zastosować w całości przedsiewnie. Większe dawki natomiast należy podzielić na dwie części. Pierwszą, obejmującą około 60% dawki, należy zastosować przedsiewnie. Pozostałą częścią należy dokarmić rośliny w okresie kwitnienia.
Nawożenie azotem należy przeprowadzać z dużą rozwagą. Zwiększenie dawki wbrew pozorom nie spowoduje wzrostu roślin i plonu. Efekt może być odwrotny – może dojść do spadku plonu. Gryka, która jest dokarmiana azotem w nadmiarze, jest też bardziej narażona na choroby.
Czym jeszcze należy nawozić grykę?
Wybierając nawóz pod grykę, musisz pamiętać też o jej zapotrzebowaniu na magnez. Jeśli analiza gleby wykazuje niską zawartość tego pierwiastka w glebie, należy zastosować nawóz magnezowy w dawce około 30-40 kg/ha. Stosuje się go wraz z nawozami fosforowymi i potasowymi.
W preparatach dokarmiających powinny znaleźć się też mikroelementy, takie jak bor, cynk, molibden i mangan. Szacuje się, że składniki te zwiększają plon nawet o około 10%.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki nawóz pod grykę sprawdzi się najlepiej. Kluczowe jest to, by zastosować preparat równomiernie na całym polu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że rośliny otrzymają odpowiednią ilość składników odżywczych. Pamiętaj o tym, że gryka bardzo szybko rośnie. Bacznie więc obserwuj jej rozwój, by móc zapewnić jej stałe dostawy niezbędnych mikro- i makroelementów. Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości nawozów, koniecznie sprawdź, jakie preparaty przygotowaliśmy dla Ciebie na naszej e-platformie!