Rośliny, aby rosnąć potrzebują dostępu do określonych substancji chemicznych. Czy w związku z tym konieczne jest ich wspomaganie? Jaki nawóz pod drzewa owocowe na wiosnę dostarczy im wszystkich niezbędnych pierwiastków? Koniecznie sprawdź.
Nawożenie – konieczność, czy działanie wbrew naturze?
Pytanie to zależy od kilku czynników i odpowiedź w każdym przypadku może nieco się różnić. Argumentem przeciw nawożeniu jest ewolucja. Drzewa owocowe nie są wytworem człowieka, ale pojawiły się na świecie dużo wcześniej i można w uzasadniony sposób przypuszczać, że nikt ich do tego czasu nie nawoził; wciąż jeszcze można spotkać jabłonie, grusze czy czereśnie, które owocują w porzuconych sadach. To jednak tylko jedna strona medalu, bowiem nie bierze pod uwagę istotnej kwestii – drzewa te na ogół rosną pojedynczo lub w niewielkich skupiskach, a zatem nie ma między nimi konkurencji o zasoby. Jeśli posiadasz sad, zwłaszcza taki, w którym rośnie wiele drzew tego samego gatunku, ziemia dość szybko zubożeje i nie będą one rosły – tym bardziej, że chciałbyś zapewne zbierać owoce, a zatem nie będą one ulegały rozkładowi na podłożu, by zwrócić część pierwiastków do gruntu. W takiej sytuacji roztrząsanie czy trzeba stosować nawóz jest drogą do utraty sadu (i zysków z niego) i odpowiednim pytaniem jest raczej pytanie o to, jaki nawóz pod drzewa owocowe na wiosnę wybrać.
Lepiej stosować nawozy organiczne, czy mineralne?
Kolejne niezgodności mogą pojawić się między zwolennikami dwóch różnych, zdawałoby się, grup nawozów: organicznych, czyli wyprodukowanych w pewnym sensie samodzielnie w innych częściach gospodarstwa, takich jak kompost lub obornik, oraz mineralnych, czyli tych pochodzących z fabryki i uzyskanych dzięki wypracowanym procesom chemicznym. Zwolennicy pierwszej grupy utrzymują, że jest to bardziej ekologiczny sposób nawożenia, przypominający naturalny bieg rzeczy; drudzy natomiast wskazują na efektywność produktów mineralnych. Należy tu zauważyć, że, o ile rzeczywiście odchody zwierząt i rozkładające się resztki roślin od początków naziemnego życia zasilały glebę w substancje odżywcze, nawozy organiczne są zdecydowanym zwielokrotnieniem (w stężeniu) tych substancji i łatwo doprowadzić do przenawożenia. Ponadto, za ich pośrednictwem mogą być przenoszone niektóre pasożyty, a ich zapach nie dla każdego jest przyjemny. Ponadto, nawóz organiczny jest w dużym stopniu wytracany – przez parowania, a zwłaszcza wymywanie, i typowo jedynie ~30% zużywane jest rzeczywiście przez rośliny. W związku z tym, najlepszym wyjściem będzie coś pomiędzy – używaj więc obu rodzajów.
Jaki nawóz pod drzewa owocowe na wiosnę wybrać i jak go stosować?
Zanim przejdziemy do dalszej analizy, by wskazać jaki nawóz pod drzewa owocowe będzie odpowiedni, warto zaznaczyć, że nie jest obojętnym również i sposób jego podania. Jeśli drzewo już rośnie, nawóz rozsyp wokół jego pnia, uwzględniając przede wszystkim ten obszar, w którym spodziewasz się zastać końcówki korzeni. Dzięki temu zmaksymalizujesz szansę na pobranie go. Oczywiście korzenie są widoczne raczej w przypadku starszych drzew niż młodych, zatem warto przyjąć praktyczną regułę, mówiącą, by skupić się mniej więcej na strefie, którą obejmują gałęzie. Istotną uwagą może być częstotliwość nawożenia. Nawozy mineralne stosuj rokrocznie, jednak organiczne – raz na 3÷4 lata, zwłaszcza w przypadku starszych drzew.
Jaki nawóz pod drzewa owocowe na wiosnę wybrać?
Czego zatem potrzebują rośliny, budzące się po okresie zimowego odpoczynku? Przede wszystkim słońca, ale też konkretnych pierwiastków: azotu, potasu i fosforu – to zdecydowanie najważniejsze makroelementy, bez których przygoda z sadownictwem zakończy się porażką.
Azot – zapewnij środki do wzrostu
Azot stanowi około 79% powietrza, którym oddychamy – mimo to rośliny potrafiące go z powietrza roślinom do życia, a jego suplementacja jest jednym z warunków ich bujnego wzrostu i poprawnego rozwoju. Dzięki niemu pojawiają się kolejne ich części zielone, co zwiększa zakres fotosyntezy, a zatem pozwala na lepsze plonowanie. Wybierz mocznik granulowany lub popularną saletrę azotową, by Twoim drzewom nie zabrakło tego pierwiastka.
Potas – zdrowe i smaczne owoce
Jaki nawóz pod drzewa owocowe na wiosnę zastosować, by owoce jesienią były smaczne? To właśnie potas wpływa na ich jakość, a jego odpowiednią ilość w glebie odczujesz jako słodycz podczas ich jedzenia. Ponadto, potas sprzyja odporności na choroby – jego niedobory nieraz objawiają się np. żółknięciem liści. Z kolei jeśli liści jest dużo, ale kwiaty niemal się nie pojawiają, wiedz, że mogłeś przesadzić z azotem – potas (np. w postaci soli potasowej) natomiast pomaga utrzymać równowagę w jego przyswajaniu.
Fosfor – dodatkowe wsparcie dla roślin
Fosfor to trzeci z najważniejszych pierwiastków koniecznych roślinom i wcale nie po to, aby świeciły. Od jego obecności zależy, czy drzewa owocowe uformują poprawny system korzeniowy. Ma ponadto związek z regulacją procesów kwitnienia i owocowania, a także na jędrność miąższu owoców.
Nie zapomnij o mikroelementach
Nie zaszkodzi z pewnością wykonać również analizę gleby – dowiesz się, czy nie brakuje w niej mikroelementów takich jak magnez, żelazo, czy bor. Dodatkowo sprawdź jej pH – jeśli będzie zbyt niskie (zakwaszona gleba), możesz pokusić się o wapnowanie.