Czy nawożenie azotem to wszystko czego potrzeba Twoim roślinom? Zdecydowanie nie! Istotne dla nich są również inne pierwiastki, zwłaszcza fosfor. Jeśli zastanawiasz się jaki nawóz fosforowy najlepiej wybrać – dolistny czy doglebowy oraz jakie korzyści zapewni Ci jego stosowanie, przeczytaj artykuł do końca.
Fosfor – pierwiastek niezbędny do życia
Fosfor należy do grupy sześciu pierwiastków (obok azotu i siarki, a także tlenu, węgla i wodoru), bez których życie nie byłoby możliwe. O ile trzech ostatnich jest pod dostatkiem i łatwo możemy z nich korzystać, glebom zwykle brakuje trzech pierwszych. Podczas nawożenia niektórzy skupiają się na azocie, by maksymalnie zwiększyć wielkość plonu, jednak pomijanie fosforu jest poważnym błędem – pierwiastek ten wpływa bowiem w znacznym stopniu na zdrowy rozwój roślin. O ile zawartość fosforu w glebie nie przekłada się bezpośrednio na ich wzrost, zwiększa on wymiernie jakość uzyskiwanego plonu. Mało tego, obecność fosforu pozytywnie wpływa na wchłanianie nawozów azotowych.
Niedobory fosforu w glebie? Zastosuj nawóz, by poprawić kondycję roślin
Jak rozpoznać, czy gleba zawiera wystarczającą ilość fosforu? Oceń stan swoich roślin. Jeśli ich wzrost był mizerny, a liście pokrywały charakterystyczne czarnofioletowe plamy nekrotyczne (co prowadziło do ich deformacji i obumarcia), a do tego plon był niemal nieobecny lub słaby jakościowo, prawdopodobnie to właśnie tutaj leży problem. Jeśli jesteś przekonany, że pH gleby nie jest bardzo kwaśne lub wyraźnie zasadowe, co utrudniłoby wchłanianie fosforu, czas zastosować nawóz. Skutek jaki nawóz fosforowy przyniesie to stymulacja rozwoju: prawidłowe ukorzenianie się i krzewienie. Rośliny żyjące w glebie bogatej w fosfor wykazują zwiększoną odporność – tak na warunki atmosferyczne, jak i na potencjalne choroby. Ponadto, wpływa on na wydłużenie okresu wegetacji oraz kwitnienie i owocowanie.
Jaki nawóz fosforowy wybrać: doglebowy czy dolistny?
Widzisz zatem, że obecność fosforu w glebie jest nieoceniona. Jaki nawóz fosforowy i jaką jego formę wybrać, aby możliwie efektywnie dostarczyć roślinom odpowiednią ilość tego makroskładnika? Dostępne są dwie: doglebowa i dolistna, których nazwy mówią same za siebie. Zobaczmy kiedy warto stosować te opcje.
Nawóz doglebowy – MAP, DAP, czy NPK?
Fosfor potrzebny jest w ciągu całego życia rośliny, zwłaszcza jednak na wiosnę, kiedy zaczyna się okres wegetacyjny. Aby mieć pewność, że będzie się tam znajdował w porę, warto zasilić glebę jeszcze jesienią (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by nawozić wiosną!). W tym celu najlepiej sprawdzi się nawóz doglebowy w formie granulatu. Nie bez powodu nazywany jest on nawozem posypowym – wystarczy bowiem rozprowadzić go po polu przez rozsypanie. Oferowane przez nas produkty charakteryzuje wysokie wyrównanie granulacji, dzięki czemu dość łatwo jest uzyskać równomierny wysiew, a zatem w efekcie – jednorodne zasilenie gleby fosforem. Pamiętaj o zmieszaniu go z podłożem na głębokości przynajmniej 10 cm, jako że rośliny najłatwiej mogą z niego korzystać w zakresie głębokości 10÷40 cm. Ponieważ słabo penetruje glebę, nie musisz się od tego czasu już niepokoić – będzie rozpuszczał się z czasem, zapewniając dostęp do fosforu przez długi czas. Jednak jaki nawóz fosforowy granulowany wybrać?
MAP 12-52 – nie zapomnij o magnezie
Jeśli potrzebujesz dużej dawki fosforu, a do tego obserwujesz konieczność wzbogacenia gleby o magnez (np. liście roślin żółkną lub strzępią się), warto zastosować jednoamonowy nawóz fosforanowy (monoammonium phosphate; numery natomiast odpowiadają procentowej zawartości azotu i fosforu). Jest to uniwersalny nawóz azotowo-fosforowy, którego amonowa forma wpływa korzystnie na wchłanianie fosforu. Bezproblemowo rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu korzenie roślin nie mają problemów z wchłanianiem go. Nie ma przeciwwskazań do mieszania go z nawozami azotowymi, czy uzupełniania o sole potasowe.
DAP 18-46 – dodatkowa dawka siarki
Podobnym produktem, jednak zawierającym zmodyfikowane proporcje składników jest nawóz DAP (czyli diammonium phosphate) – ze względu na podwójną grupę amonową jest bogatszy w azot niż MAP (18% zamiast 12%), a także bardziej higroskopijny. W jego składzie znajdziesz również nieco większą zawartość siarki, co dodatkowo poprawia wielkość plonu i jego jakość, m.in. poprzez regulację procesu fotosyntezy.
WE NPK 7-20-30 – nawóz uniwersalny?
Możliwe jest również zastosowanie nawozów wieloskładnikowych NPK – ich nazwa pochodzi od symboli pierwiastków chemicznych, kolejno: azotu, fosforu oraz potasu, a liczby oznaczają procentowy ich udział. Jako nawozy uniwersalne, zawierające korzystny bilans tych składników, stosowane są na wszystkich rodzajach gleb, niezależnie od rodzaju uprawianych roślin. Wykorzystywane są nie tylko w rolnictwie, ale i w ogrodnictwie czy sadownictwie. Pamiętaj jednak, że stosując nawozy wieloskładnikowe łatwo jest z niedoboru uczynić nadmiar – a przedawkowanie makroelementów jest równie niebezpieczne jak brak dostępu do nich.
Fertygacja i nawożenie dolistne
Nie zawsze jednak możliwe jest rozprowadzanie nawozu w formie posypowej – przykładowo, w drugiej połowie okresu wegetacji rośliny już urosły i zgęstniały, a jednak konieczne jest uzupełnienie niedoborów fosforu. W takiej sytuacji możesz zastosować nawóz dolistny (w formie oprysku) lub zdecydować się na fertygację, czyli nawożenie podczas nawadniania. Odpowiednie substancje rozpuszczane są w wodzie, dzięki czemu efekt jest niemal natychmiastowy – gdy tylko woda jest wchłaniane przez rośliny. Ponadto, możliwa jest pełna mechanizacja tego procesu, a straty nawozu są zmniejszone – to dodatkowy plus, zwłaszcza w kontekście ograniczonych zasobów światowych fosforu.
Jaki nawóz fosforowy wybrać do fertygacji?
Wybierz nawozy UP solub lub MAP solub, których dodatkowym skutkiem jest obniżanie odczynu pH gleby, dzięki czemu zwiększona zostaje dostępność potasu i innych składników odżywczych. Zawartość fosforu w formie tlenku P2O5 w tych produktach jest wysoka – odpowiednio 44% i 61%, podczas gdy azotu – 18% i 12%. Jeśli nie potrzebujesz silnego zakwaszenia gleby, kieruj swoją uwagę w stronę środka MAP solub. Obydwa produkty oferujemy zarówno w big bagach (1200 kg), jak i mniejszych workach po 25 kg.