Ile kosztuje nawóz mocznik i jakie czynniki mają wpływ na jego cenę? Odpowiadamy

Mocznik jest jednym z najpopularniejszych nawozów stosowanych w rolnictwie oraz ogrodnictwie. Wszystko dzięki szeregowi zalet, jakie można mu przypisać. Wśród nich znalazło się m.in. jego uniwersalne zastosowanie, a także wysoka zawartość dobrze przyswajalnego azotu. Niezaprzeczalną korzyścią jest również jego stosunkowo niska cena. Ile zatem kosztuje nawóz mocznik? Kwestię tę poruszyliśmy w poniższym artykule. Przyjrzymy się w nim aktualnej sytuacji na rynku. Dowiesz się również, jakie czynniki wpływają na kształtowanie cen mocznika. Wiedza ta pomoże Ci w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji.

Co wpływa na kształtowanie cen mocznika?

Jak wiadomo, w ostatnim czasie sytuacja na rynku nawozów nie była zbyt ciekawa. Wszystko ze względu na duże wahania cen oraz zaobserwowany trend wzrostowy. Ceny mocznika kształtowane są przez kilka czynników. Głównym z nich jest dynamiczny wzrost cen gazu ziemnego. Jest to podstawowy surowiec stosowany przy produkcji nawozów azotowych. Są one bowiem oparte na amoniaku, którego praktycznie całkowity koszt produkcji stanowi właśnie gaz ziemny. Pod wgląd należy wziąć także fakt, że rosną też ceny innych surowców.

Zaobserwowane zmiany cen nawozów mineralnych na obszarze naszego kraju ściśle powiązane są również z trendem występującym na światowym rynku. Jest to efekt wysokiego poziomu importu zarówno nawozów, jak i surowców wykorzystywanych przy ich produkcji.

Dodatkowo warto zauważyć, że ceny nawozów mogą się różnić w zależności od składu i jakości produktu. Istnieją również pewne różnice między producentami i dostawcami.

Zakaz stosowania mocznika w tradycyjnej formie a jego cena

Przyjęta nowelizacja ustawy sprawiła, że z dniem 1 sierpnia 2021 r. wprowadzono zakaz stosowania mocznika w jego tradycyjnej, granulowanej formie. Zgodnie z prawem po tym terminie można więc aplikować jedynie mocznik zawierający inhibitor ureazy lub powłokę biodegradowalną. Miało to znaczący wpływ na wzrost cen tego nawozu. Warto jednak wiedzieć, że nadal można stosować tradycyjną wersję mocznika w nawożeniu dolistnym, a także po jego rozpuszczeniu w sposób doglebowy.

Ile kosztuje nawóz mocznik?

W bieżącym miesiącu cena mocznika ponownie nieznacznie wzrosła. Obserwując jednak giełdy światowe, należy przypuszczać, że stan ten nie powinien utrzymać się zbyt długo. Wzrost cen był bowiem krótkotrwały, a stawki za granicami naszego kraju ponownie spadają. Zaobserwować można także spadek cen gazu ziemnego. Z tego względu producenci rozważają ponowne uruchomienie produkcji, która powinna być teraz opłacalna. Spada też cena nawozów importowanych. Jak już wiesz, wszystko to wpływa na kształtowanie cen na krajowym rynku.

Ile zatem aktualnie kosztuje 1 tona nawozu mocznika? Jeszcze niedawno ceny kształtowały się w granicach 5000-6000 zł/t brutto. Dziś na szczęście stawki te wyraźnie zmalały. Trudno jednak wskazać konkretną wartość. Występuje bowiem znaczna rozpiętość cenowa pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą. Średnia cena mocznika pod koniec kwietnia 2023 wynosiła 3250-3300 zł/t brutto.

Oczywiście należy też pamiętać, że ceny za mniejsze ilości nawozu są zazwyczaj wyższe niż za zamówienia całosamochodowe. Wartość ta jest także jedynie szacunkowa. Ostateczna cena będzie zależna od wielu czynników rynkowych. To właśnie dlatego przed podjęciem decyzji zakupowych należy sprawdzić aktualne ceny nawozów.

Kluczowe może być także bieżące sprawdzanie trendów występujących na rynku. To właśnie dlatego warto zarejestrować się na naszej platformie zakupowej. Po zalogowaniu będziesz mógł sprawdzić, ile dokładnie kosztuje nawóz mocznik oraz poznać aktualną cenę pozostałych nawozów wraz z kosztami ich dostawy na gospodarstwo. Za pomocą SMS-a powiadomimy Cię także o każdej zmianie ceny.

Cena mocznika importowanego

Na rynku nawozów pojawiło się dużo ofert dotyczących importowanego mocznika. Jest to spowodowane zawieszeniem cła na mocznik i amoniak. Cena importowanych produktów jest bardzo kusząca, gdyż średnio taki nawóz kosztuje 2300 zł/t brutto. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to mocznik pochodzący głównie z Afryki, Turcji, krajów Bliskiego Wschodu, jak i również z Rosji czy też Białorusi. Niestety niektóre z nich nie cieszą się dobra opinią. Dlatego pamiętaj – chcąc mieć pewność, że kupujesz nawóz, który spełnia najwyższe standardy jakości – korzystaj tylko z produktów pochodzących z pewnego i zaufanego źródła.