Nitrophoska® solub 13-40-13 + mikro
Krystaliczny, rozpuszczalny w wodzie nawóz NPK, za...
Krystaliczny, rozpuszczalny w wodzie nawóz NPK, za...
Krystaliczny, rozpuszczalny w wodzie nawóz NPK, za...
Krystaliczny, rozpuszczalny w wodzie nawóz NPK, za...
Krystaliczny, rozpuszczalny w wodzie nawóz NPK, za...
Jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin jest nawożenie. Dzięki niemu można dostarczyć uprawom składniki odżywcze, których niedobory zwykle prowadzą do nieprawidłowego zabarwienia liści, karłowacenia lub opóźnionego kwitnienia. Zarówno rolnicy, jak i ogrodnicy-amatorzy stosują wiele metod dokarmiania roślin. Zazwyczaj składniki pokarmowe są pobierane przez korzenie z gleby. Jednak nawożenie doglebowe nie zawsze jest możliwe. Wówczas zastosować można nawozy dolistne, które przygotowaliśmy dla Ciebie w tej kategorii.
Nawóz dolistny to specjalny preparat odżywczy, który można stosować zarówno w rolnictwie, jak i ogrodnictwie. Produkt dostarcza składniki odżywcze do roślin bezpośrednio poprzez liście. Mechanizm działania nawozów dolistnych jest dość prosty i możliwy dzięki zdolności roślin do absorpcji. Na powierzchni liści znajdują się aparaty szparkowe, czyli otwory, przez które rośliny mogą pobierać składniki z substancji rozpuszczonych w wodzie. To oznacza, że dokarmianie dolistne zbóż i innych roślin pozwala omijać proces pobierania mikro- i makroelementów z gleby.
Niemal każdy wieloskładnikowy nawóz przeznaczony do dolistnego dokarmiania zbóż i innych upraw ma odpowiednio skomponowany skład dopasowany do potrzeb roślin. Składniki odżywcze są łatwo dostępne dzięki formie roztworu wodnego, czyli preparatu, który należy wymieszać z wodą, a następnie wykonać oprysk.
Jeżeli chcesz prawidłowo zasilić uprawy, koniecznie zwróć uwagę na odmierzenie właściwej dawki. Niezwykle ważne jest stężenie i częstotliwość stosowania preparatu, dlatego zanim przygotujesz oprysk, zapoznaj się z zaleceniami producenta nawozu.
W tej kategorii przygotowaliśmy szeroki wybór nawozów dolistnych o wysokiej skuteczności. Prezentowane preparaty zawierają właściwie zbilansowane mikro- i makroskładniki, które efektywnie wzmocnią rośliny zbożowe i uprawne. W ofercie znajdziesz preparaty Nitrophoska® – jednym z najważniejszych atutów tego rozwiązania jest łatwość w użyciu i idealnie zbalansowane składniki odżywcze. Każdy produkt dostępny w tej sekcji może być stosowany łącznie z innymi preparatami przeznaczonymi do nawożenia (np. z roztworem siarczanu magnezu), oczywiście po przeprowadzeniu odpowiednich testów, które potwierdzą możliwość mieszania. Nitrophoska® skutecznie dostarcza roślinom mikroelementy i poprawia przyswajanie substancji stymulujących w roślinie.
Nasze nawozy dolistne na zboża mają odpowiednio zbilansowany skład i są bogate m.in. w żelazo, mangan, miedź, potas czy wapń. Formuła ta wpływa na lepsze wykorzystanie składników pokarmowych. Tym samym można stosować ją w okresie wegetacji, w zasadzie we wszystkich fazach rozwoju. Właściwie przeprowadzone dokarmianie poprawia odporność roślin i zwiększa ich tolerancję na warunki stresowe. Warto też podkreślić, że oferowane przez nas nawozy dolistne nie są produkowane na bazie mocznika i zawierają niską zawartość chlorku.
Prezentowane przez nas nawozy dolistne są powszechnie wykorzystywane w rolnictwie i ogrodnictwie. Ich zastosowanie pozwala w pełni wykorzystać potencjał upraw i uzyskać obfity plon. Można zasilać nimi m.in. rośliny zbożowe, jadalne czy ozdobne. Nadają się też do nawożenia plantacji traw nasiennych. Dokarmianie dolistne zbóż jest szczególnie zalecane w przypadku zbóż ozimych, pszenicy czy kukurydzy.
Nawozy dolistne to doskonałe uzupełnienie nawożenia doglebowego. W przypadku mikroelementów ryzyko przedawkowania niemal nie istnieje. Ich stosowanie pozwala na szybkie i efektywne uzupełnienie niedoborów nawet wtedy, gdy warunki uprawowe utrudniają pobieranie składników odżywczych (czyli niskie temperatury czy susza).
Jeżeli zastanawiasz się, w jakich terminach należy przeprowadzić dokarmianie dolistne, to odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – nawożenie może być wykonywane na każdym etapie rozwoju upraw. Jeśli chcesz zaspokoić indywidualne potrzeby roślin, możesz stosować nawożenie dolistne jako:
Nawozy dolistne na zboża zaleca się stosować w następujących terminach:
Jeśli chodzi o precyzyjne dawkowanie, koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta.
Jak wspomnieliśmy wyżej, dolistne dokarmianie stosuje się jako uzupełnienie nawożenia doglebowego (szczególnie w przypadku nawożenia zbóż). Ma ono wiele zalet. Przede wszystkim jest niezawodnym sposobem na wyrównanie wszelkich niedoborów. Ponadto zapewnia składniki odżywcze, gdy pobieranie ich z gleby jest utrudnione. Do najważniejszych zalet nawożenia dolistnego zaliczamy:
Stosowanie dolistnych nawozów niesie wiele korzyści. Do najważniejszych bez wątpienia zaliczyć możemy:
Nawozy dolistne na zboża i inne uprawy zwykle stosuje się w formie oprysku. Zanim jednak przystąpisz do nawożenia, koniecznie zapoznaj się z instrukcją producenta nawozu. Następnie przygotuj wodę i dokładnie wymieszaj odmierzoną ilość produktu. Uzyskaną mieszankę należy rozprowadzić na powierzchni liści.
Pamiętaj o tym, że dostarczenie roślinom składników pokarmowych powoduje ich natychmiastowe wchłanianie. Właśnie dlatego warto przeprowadzić nawożenie w okresie intensywnego wzrostu – wówczas rośliny potrzebują najwięcej składników pokarmowych. Za optymalny termin oprysku uznaje się wiosnę, a dokładniej przełom marca i kwietnia. Pamiętaj też o zwróceniu uwagi na:
Nawożenie dolistne powinno odbywać się wtedy, gdy preparat zasilający ma szansę zatrzymać się na liściach. W związku z tym proces zasilania należy przeprowadzić, unikając:
Optymalnym terminem nawożenia jest okres wiosenny. Najlepiej, jeśli nawożenie odbywa się w ciepły, bezwietrzny dzień. Za odpowiednie uznaje się godzinny poranne. Gdy wilgotność powietrza jest wyższa, nawóz lepiej się wchłania, co sprawia, że zasilanie jest efektywniejsze.
Musisz pamiętać o tym, że sukces nawożenia dolistnego zależy od wielu czynników. Nieodpowiednia aplikacja preparatu może bowiem przynieść fatalne skutki, nawet w postaci poparzenia liści. Jak zatem aplikować nawozy dolistne? Zacznij od odmierzenia odpowiedniej dawki nawozu. Sprawdź, czy możesz łączyć wybrany produkt z innymi preparatami. Wybierając termin nawożenia, koniecznie upewnij się, że panują właściwe do tego warunki. Kluczowe znaczenie ma brak nasłonecznienia, temperatura powietrza i jego wilgotność. Niezależnie od tego, czy nawozisz zboża, czy inny rodzaj upraw preparat powinien być aplikowany w postaci drobnych kropli. Najważniejsze jest to, by stosować roztwory o niskim stężeniu.
Co ciekawe, ten rodzaj nawozów nadaje się nie tylko do zasilania zbóż czy profesjonalnych upraw. Można go też zastosować w przypadku niewielkich, domowych hodowli. Aplikacja wygląda tak samo, jak w przypadku dużych upraw. To oznacza, że nawóz należy dokładnie zmieszać z wodą, a następnie zastosować spryskiwacz i aplikować preparat na liście roślin. Warto stosować nawóz dolistny razem z doglebowym.
Wybierając nawozy dolistne, koniecznie zwróć uwagę na zawarte w ich składzie makro- i mikroelementy. Odpowiedni środek powinien mieć w recepturze m.in. azot, magnez, fosfor, potas czy sód. W ofercie znajdziesz produkty o zbilansowanym składzie, co gwarantuje bezpieczeństwo, łatwość użycia i skuteczność.
Niezależnie od tego, na jaki nawóz dolistny się zdecydujesz, pamiętaj o tym, by zawsze stosować się do zaleceń producenta. Zbyt duże stężenie może być groźne dla upraw i doprowadzić nawet do ich osłabienia. Zastanawiasz się, jakie nawozy dolistne na rośliny i zboża stosować wiosną? A może masz problem z dopasowaniem odpowiedniego produktu do charakteru swoich upraw? Nie wahaj się – skontaktuj się z nami. Służymy profesjonalną poradą w zakresie nawożenia.