Roztwór saletrzano-mocznikowy

RSM – roztwór saletrzano-mocznikowy, czyli skuteczne źródło azotu dla Twoich upraw

RSM (roztwór saletrzano-mocznikowy) to wodny roztwór pierwiastka, jakim jest azot. Stanowi on główny składnik pokarmowy roślin. To właśnie dlatego nie może go zabraknąć w Twojej strategii dotyczącej nawożenia upraw. Prezentowany tutaj preparat bazuje na wszystkich formach azotu, który występuje w nim w bardzo korzystnych proporcjach. W rezultacie pierwiastek szybko dociera do roślin i zapewnia im długotrwałe zasilenie obejmujące cały okres wegetacji. Co więcej, płynna forma pozwala na równomierne rozprowadzanie nawozu. Wszystkie te cechy sprawiają, że dostępny w tej kategorii produkt odznacza się wysoką skutecznością, pozytywnie wpływając na jakość upraw i ich plonowanie.

Czym jest RSM (roztwór saletrzano-mocznikowy)?

RSM (roztwór saletrzano-mocznikowy) to skoncentrowany nawóz azotowy. Zwykle zawiera w swoim składzie nieszkodliwy dla środowiska inhibitor korozji. Preparat wykazuje wysoką skuteczność nawozu w okresach suszy. Działa szybko i długotrwale, a jego płynna forma przyśpiesza przyswajanie azotu przez rośliny. Jakie są najważniejsze zalety produktu?

  • zawiera formę azotanową, amonową, amidową w odpowiednich proporcjach,
  • może być stosowany na zdrowe i suche rośliny,
  • sprawdza się do nawożenia pogłównego i przedsiewnego,
  • zapewnia szybkie i długie działanie,
  • wylew nawozu lub oprysk umożliwia równomierne rozprowadzanie nawozu,
  • zapewnia stały dopływ azotu w okresie wegetacji.

Zasady roztworu saletrzano-mocznikowego

Roztwór saletrzano-mocznikowy to nawóz doglebowy. Decydując się na jego zastosowanie, należy starannie zaplanować serię zabiegów. Ważne jest dostosowanie preparatu do gatunku rośliny, jej fazy rozwoju i stanu plantacji. Dzięki temu rośliny otrzymają dawkę potrzebnych im składników odżywczych. Duże znaczenie dla efektywności nawożenia ma także prawidłowy sposób wykonania zabiegu.

RSM – roztwór saletrzano-mocznikowy i jego zastosowanie

Roztwór saletrzano-mocznikowy ma szerokie zastosowanie. Nadaje się do nawożenia zbóż, upraw warzywniczych, sadowniczych czy użytków zielonych. Doskonale sprawdza się też w przypadku nawożenia kukurydzy, ziemniaków, rzepaku i buraków. Pamiętaj jednak o tym, by przed użyciem produktu zapoznać się z instrukcją producenta widniejącą na etykiecie opakowania. Dzięki temu dopasujesz idealną dawkę. Nawóz najlepiej stosować techniką oprysku grubokroplistego lub techniką rozlewu.

Jak stosować roztwór saletrzano-mocznikowy, aby zapewnić efektywne nawożenie?

Zastosowanie roztworu saletrzano-mocznikowego może przynieść wysoką efektywność. Niemniej, aby tak się stało, preparat musi zostać zastosowany umiejętnie. Wówczas unikniesz również negatywnych skutków nawożenia, np. w postaci poparzenia roślin. Niektóre gatunki wykazują szczególną wrażliwość na ten nawóz.

Jako że RSM to dość agresywny roztwór, przy jego aplikacji powinno się korzystać z zaleceń producenta. Główne z nich to:

  • wykonywanie oprysków na zdrowe i suche rośliny,
  • wstrzymanie się z nawożeniem tuż po deszczu i w trakcie upałów,
  • aplikacja w warunkach wilgotności względnej na poziomie nie niższym niż 60%,
  • nawożenie wieczorem, w pochmurne dni, po zakończeniu oblotu przez pszczoły,
  • wystrzeganie się przechowywania w ujemnych temperaturach. Grozi to krystalizacją nawozu,
  • dopasowanie odpowiedniej końcówki rozpylacza (najlepiej nawóz stosować techniką oprysku grubokroplistego lub techniką rozlewu).

Końcówka rozpylacza a nawożenie poprzez roztwór saletrzano-mocznikowy

Należy zaznaczyć, że roztwór saletrzano-mocznikowy to nawóz doglebowy. Musi więc zasilić glebę, a nie rośliny. To właśnie dlatego według zaleceń powinien on jak najszybciej przedostać się przez ich zewnętrzną warstwę i dotrzeć do podłoża. Pomocna może okazać się przy tym odpowiednia końcówka rozpylacza, która powinna dostarczać duże krople. Wówczas szybko spłyną one po liściach, zapewniając roślinie jedynie minimalne zwilżenie. Drobne krople mogłyby poparzyć liście. Warto zainwestować także w podstawowe dysze wielootworowe z kierunkiem aplikacji do tyłu.

RSM – roztwór saletrzano-mocznikowy a przechowywanie

Roztwór produkowany jest w kilku rodzajach. Są dostosowane do różnych temperatur transportu i przechowywania. Można przewozić go m.in. w cysternach lub pojemnikach z tworzyw sztucznych. RSM należy przechowywać w zamkniętych zbiornikach – powinny mieć one odpowiednie odpowietrzenie. Absolutnie zabrania się stosowania metali kolorowych i ich stopów. Warto jednak pamiętać o tym, że zbiorniki powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję. Temperatura musi być wyższa od temperatury krystalizacji. W czasie długotrwałego magazynowania należy uzupełniać poziom wody w roztworze – może ona bowiem odparowywać.