Co należy najpierw zastosować – nawóz czy oprysk? Wyjaśniamy

Istnieje wiele zabiegów agrotechnicznych, które należy wykonać w celu zapewnienia wysokich plonów i zdrowego wzrostu roślin. Do najważniejszych obowiązków rolników zaliczyć można nawożenie i stosowanie oprysków. Co należy najpierw zastosować – nawóz czy oprysk? Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Podstawa zdrowego wzrostu roślin, czyli nawożenie

Stosowanie nawozów stanowi kluczowy element w dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Celem zabiegu jest poprawienie stanu gleby i zwiększenie plonów, a także poprawa ich jakości. Nawozy są źródłem mikro- i makroelementów, które zapewniają roślinom prawidłowy wzrost i rozwój. Co ważne, wpływają też na rozwój korzeni, wzrost pędów, kwitnienie oraz dojrzewanie owoców. Odpowiednio dobrane nawozy poprawiają efektywność procesów metabolicznych, a także wzmacniają rośliny, dzięki czemu nie są podatne na choroby. Innymi słowy, nawożenie poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne upraw.

W zależności od fazy rozwoju roślin uprawnych stosuje się następujące techniki rozprowadzania nawozów:

nawożenie przedsiewne – polega na zaaplikowaniu nawozu do gleby przed siewem zbóż. Przed podjęciem decyzji dotyczącej ilości poszczególnych nawozów warto przeprowadzić analizę gleby. Badania te jednoznacznie wskażą, w jakie składniki odżywcze gleba jest uboższa;

nawożenie siewne – należy je przeprowadzić w tym samym czasie, co siew nasion;

nawożenie pogłówne – polega na dostarczaniu składników odżywczych w okresie wegetacji;

nawożenie donasienne – przeprowadza się je, kiedy kłosy mają już ziarna. Dzięki temu rośliny są dodatkowo wzmocnione w okresie intensywnego wzrostu.

Opryskiwanie – ochrona przed zagrożeniami

Rośliny uprawne, takie jak np. żyto czy pszenica ozima, są narażone na chwasty, szczególnie we wczesnych fazach rozwoju. W związku z tym jednym z zabiegów agrotechnicznych, jakie należy przeprowadzać, jest ich zwalczanie. Przeprowadza się je za pomocą specjalnych środków, takich jak np. herbicydy. Celem opryskiwania roślin tymi preparatami jest nie tylko ich ochrona, ale także utrzymanie ich zdrowia na najwyższym poziomie, co przekłada się na jakość i ilość uzyskanych plonów. Równie ważne jest stosowanie oprysków przeciwgrzybiczych. Należy jednak pamiętać o tym, by przeprowadzać je w sposób zrównoważony.

Co najpierw stosować – nawóz czy oprysk?

Zastanawiasz się, w jakiej kolejności powinno się wykonać poszczególne prace agrotechniczne? Co należy najpierw zastosować – nawóz czy oprysk? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od indywidualnych warunków uprawy. Istnieją sytuacje, w których najpierw należy zastosować nawóz, szczególnie jeśli gleba była uboga w składniki odżywcze. Dotyczy to głównie zbóż ozimych. W pewnych przypadkach konieczność ochrony przed szkodnikami może wymagać natychmiastowego oprysku. Niemniej, zaleca się, by pierwsze opryski były stosowane przed nawożeniem azotowym, który mógłby odżywić chwasty. Przez to byłyby trudniejsze do usunięcia.

Należy jednak pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego między nawozem a opryskiem. Producenci środków przeznaczonych do oprysków precyzyjnie określają tę wartość.

Kiedy należy przeprowadzić opryskiwanie?

Praktyka rolnicza wskazuje, że odchwaszczanie i przeciwgrzybicze opryski na zboża ozime są najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Do zwalczania chwastów wykorzystuje się herbicydy. Ich prawidłowy dobór zależy od trafnego rozpoznania gatunku chwastów, które zaatakowały uprawy. Najskuteczniej zwalczać je, gdy są najmniejsze. Oprysk zaleca się przeprowadzić jesienią, przed wiosennym nawożeniem. Zwalczanie chwastów o tej porze roku jest efektywniejsze i tańsze. Ponadto przekłada się na wyższy efekt plonotwórczy. Co więcej, dzięki jesiennemu odchwaszczaniu zyskuje się czas na ewentualne zastosowanie oprysku wiosną. Zaniedbanie jesiennego terminu oprysku może skutkować tym, że przeprowadzenie ponownego odchwaszczania nie będzie możliwe.

Poza odchwaszczaniem konieczne jest też stosowanie oprysków przeciwgrzybicznych. Przede wszystkim należy zabezpieczyć liście – to właśnie ich rozwój odpowiada za większość plonu. Kolejnym etapem jest ochrona kłosów. Wykonuje się kolejno opryski T1, T2 i T3:

T1 – ma ochronić zboża we wczesnej fazie rozwoju, a także zapobiegać rozwijaniu się chorób atakujących górną część rośliny. Wykonuje się je najwcześniej w fazie krzewienia, choć za najlepszy termin uznaje się początek strzelania w źdźbło;

T2 – oprysk jest stosowany w celu ochrony górnych liści przed występującymi grzybami. Należy go wykonać w fazie liścia flagowego;

T3 – stosuje się go w fazie rozwojowej zboża. Optymalnym terminem jest faza początku kłoszenia. Oprysk chroni kłosy, a także zabezpiecza górne liście i źdźbła. Wpływa też na wysoką jakość ziarna.

Czy nawożenie może zapobiegać rozwojowi chorób roślin?

Prawidłowo przeprowadzone nawożenie, szczególnie mineralne, ma ogromny wpływ na kondycję roślin. Zbyt intensywne dokarmianie azotem może spowodować nadmierny przyrost masy zielonej rośliny – miękka tkanka stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów. Właśnie z tego powodu nawożenie musi być optymalne.

Odpowiednio dopasowane, dobrej jakości nawozy mogą wzmocnić naturalną zdolność obronną roślin. Tym samym mogą pomóc ograniczyć ryzyko rozwoju chorób. Co więcej, silne i zdrowe rośliny lepiej konkurują z chwastami, a ich korzenie skutecznej wykorzystują przestrzeń w glebie. Dzięki temu chwastom trudniej się rozwijać.

Dobrej jakości nawozy nie muszą być drogie. Jeśli zależy Ci na prawidłowym i zdrowym rozwoju roślin, sprawdź, jakie preparaty znajdziesz na naszej platformie. Wystarczy, że się na nią zalogujesz. Wówczas poznasz cenę wybranego nawozu, wraz z kosztem transportu na gospodarstwo. Łatwiej się nie da!