Jaki nawóz należy sypać pod groch? Wyjaśniamy

Groch jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej sianych roślin strączkowych w naszej strefie klimatycznej. Gatunek ten ma mnóstwo zalet i jest stosunkowo łatwy w uprawie. Na sukces hodowli grochu składa się wiele czynników, których zaniedbanie może skutkować obniżeniem jakości i wielkości plonu. Jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych, które wpływają na plonowanie, jest nawożenie. Jaki nawóz pod groch należy stosować, by osiągnąć sukces w uprawie? Czytaj dalej – podpowiadamy.

Dlaczego warto uprawiać groch?

Groch jest chętnie uprawianą rośliną strączkową. Powodem wzrostu zainteresowania hodowlą tego gatunku są z pewnością szerokie możliwości jego zastosowania. Groch uprawia się bowiem dla celów konsumpcyjnych, paszowych, a także na zielony nawóz. Nie da się ukryć, że jest składnikiem diety, jednak najczęściej wykorzystuje się go jako surowiec do produkcji wysokobiałkowych pasz treściwych. Nasiona mają dużą zawartość lizyny, fosforu i potasu, a także cenne aminokwasy. Właśnie dlatego są stosowane w żywieniu m.in. krów mlecznych, karmiących owiec czy innych przeżuwaczy. Ponadto białko i skrobia grochu wyróżniają się wysoką strawnością dla drobiu i trzody chlewnej.

Nie są to jednak jedyne zalety wynikające z uprawy grochu. Roślinę tę charakteryzuje krótki okres wegetacji. Właśnie dlatego warto siać ją jako uprawę przerywającą następstwa zbóż po sobie. Jest cennym przedplonem dla jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej i rzepaku ozimego. System korzeniowy grochu ułatwia ukorzenienie się uprawianych po nim roślin, a także wzbogaca stanowiska m.in. w azot.

W jakich warunkach groch rozwija się najlepiej?

Groch dostępny jest w wielu odmianach. Każda z nich ma nieco inne wymagania względem stanowiska. Odmiany jadalne są zdecydowanie bardziej wymagające niż np. pastewne. Najlepiej uprawiać je na glebach o odczynie zbliżonym do obojętnego. Optymalne pH to 6,5-7,2. Stanowisko powinno być bogate w wapno. Gleba przeznaczona pod uprawę grochu nie może być podmokła lub okresowo zalewana. Nie powinna być też zbyt sucha. Najlepiej, jeśli charakteryzuje się dużą pojemnością wodną. Groch jest bowiem rośliną wrażliwą na suszę. Właśnie dlatego zarówno w okresie wiosennym, jak i podczas kiełkowania czy kwitnienia i wypełniania strąków musi mieć dostęp do wody. Co ważne, stanowisko pod groch powinno być starannie odchwaszczone. Najlepiej, jeśli przedplonem dla grochu są zboża.

Nawożenie grochu – o czym musisz pamiętać?

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu wysokiego i obfitego plonu, musisz pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu nawożenia. Dokarmianie roślin jest niezbędne nie tylko dla ich prawidłowego rozwoju. Zwiększa też ich odporność na choroby. Planując nawożenie grochu, weź pod uwagę, że na 3,5 tony plonu i słomy z hektara roślina pobierze około:

– 140 kg potasu,

– 45 kg fosforu,

– 200 kg azotu,

– 136 kg wapnia,

– 21 kg magnezu.

Aby dobrać odpowiednie dawki nawozu, należy sprawdzić zasobność gleby. Odpowiedź da jej analiza. Ponadto należy wziąć pod uwagę przewidywany plon i warunki glebowe.

Jaki nawóz pod groch sprawdzi się najlepiej?

Niedobory składników odżywczych mogą mieć niekorzystny wpływ na groch. Nieprawidłowo dokarmiana roślina może nie rozwinąć systemu korzeniowego i mieć zdecydowanie niższą jakość. Nie da się ukryć, że wpływa to na plon. Zastanawiasz się, jaki nawóz pod groch jest najlepszy? Czytaj dalej – wyjaśniamy.

Fosfor i potas

Groch ma duże zapotrzebowanie na fosfor i potas. Pierwiastki te są niezbędne do tego, by maksymalnie przyspieszyć wschody i skrócić czas wegetacji roślin. Ponadto fosfor zapewnia wcześniejsze i równomierne dojrzewanie grochu. Potas z kolei odpowiada za wiele zachodzących w roślinach procesów fizjologicznych. Oprócz tego reguluje gospodarkę wodną, co ma ogromne znaczenie, jeśli groch ma słabo rozwinięty system korzeniowy.

Zastanawiasz się, jaki nawóz pod groch sprawdzi się najlepiej? Okazuje się, że konieczne jest stosowanie nawozów fosforowo-potasowych. W przypadku gleb ciężkich i średnich powinny być wysypane jesienią po zbiorze przedplonu i przykryte warstwą ziemi. Nieco inaczej będzie wyglądało nawożenie, jeśli groch uprawiany jest na glebach lżejszych. Wówczas najlepiej rozprowadzić nawóz wiosną przed siewem.

Dawki fosforu i potasu powinny być dostosowane do zasobności gleby. Przyjmuje się jednak, że optymalne nawożenie obejmuje 70-80 kg fosforu na hektar i 80-100 kg potasu na hektar.

Azot

Dokarmianie grochu azotem powinno być przeprowadzane rozważnie. Jeżeli gleba jest wilgotna i żyzna, nie ma potrzeby stosowania nawozu azotowego. Jeśli jednak groch jest zasiany na stanowiskach słabszych, należy zastosować azot w dawce startowej obejmującej około 20-30 kg/ha. Pierwiastek ten odpowiada za prawidłowy wzrost roślin aż do czasu działania bakterii brodawkowych – zwykle tworzą się one w fazie 2-4 liścia. Jeżeli groch zasiano na stanowiskach po zbożach z przyoraną słomą, to wielkość dawki powinna wynosić nawet do 60 kg/ha. Precyzyjnie jednak można określić dawkę dopiero po dokonaniu analizy gleby. Zastanawiasz się, jaki nawóz azotowy warto zastosować? Doskonale sprawdzi się azot w formie nawozu mineralnego o szybko działającej formule, taki jak np. saletra amonowa lub saletrzak.

Jakie mikro- i makroelementy należy dostarczać pod uprawę grochu?

Fosfor, potas i azot nie są jedynymi pierwiastkami, których potrzebuje groch do prawidłowego wzrostu i plonowania. Roślina ta wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na takie składniki jak:

– molibden,

– żelazo,

– kobalt,

– miedź,

– bor.

Żelazo i molibden tworzą nitrogenazę. Enzym ten odpowiada za wiązanie azotu atmosferycznego. Z kolei bor jest niezbędny do powstawania wiązek przewodzących w brodawkach korzeniowych. Każdy z pierwiastków wpływa na prawidłowy rozwój i wzrost roślin.

Wiesz już, jaki nawóz pod groch sprawdzi się najlepiej? Upewnij się, że wybierasz produkt najwyższej jakości. Zadbaj też o to, by forma preparatu była dobrze przyswajalna przez rośliny. Jeżeli poszukujesz nawozów, które idealnie sprawdzą się pod uprawę grochu, koniecznie sprawdź, jakie preparaty przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie naszej e-platformy!