Jaki nawóz pod pomidory zastosować, kiedy to zrobić i dlaczego?

Uprawa roślin nie jest prostym zadaniem – łatwo powiedzieć trzeba nawozić, jednak trudniej zastosować tę radę w praktyce. Jaki nawóz pod pomidory wybrać? Kiedy rozpocząć zasilanie gleby? Czy rok wcześniej, czy zaraz przed posadzeniem roślin? A może po? Odpowiadamy na te pytania – i wiele innych.

Czy pomidory gruntowe i doniczkowe mają takie same wymagania?

Pomidory są jedną z częściej sadzonych roślin na przydomowych grządkach – wynika to stąd, że z jednego krzaczka, jeśli odpowiednio o niego zadbać – uzyskuje się wiele owoców, które dojrzewają nawet przez kolejne kilka miesięcy (od lipca do września, a w przypadku części odmian – do października). Nie wszyscy jednak mogą cieszyć się domem z grządką, czy ogródkiem działkowym, toteż popularnym wariantem takiej uprawy jest posadzenie pomidorów doniczkowych – mogą być przechowywane na tarasie lub nawet balkonie. Czy w obu tych sposobach pozyskiwania pomidorów mają one te same wymagania? Niezupełnie. O ile bowiem pomidory gruntowe, pobierając składniki odżywcze mają do dyspozycji dużą ilość gleby, o tyle doniczkowe – jedynie tyle, ile im wsypiesz do pojemnika. W związku z tym szybciej wyczerpią dostępne zapasy, stawiając Cię przed koniecznością uzupełnienia ich. Warto w tym momencie przemyśleć, czy nie lepiej zdecydować się na popularne pomidory koktajlowe, których wymagania są nieco bardziej umiarkowane niż wielkoowocowych.

Jaki nawóz pod pomidory sprawdzi się najlepiej?

Rynek jest jednak przesycony najróżniejszymi środkami, które mają sprawić, że Twoje pomidory będą wyższe, lepiej rozkrzewione, czerwieńsze i zdrowsze, niż u sąsiada. Jaki nawóz pod pomidory zastosować, aby nie zawieść się w swoich oczekiwaniach? Odpowiedź nie jest jednozdaniowa – przyjrzyjmy się kolejnym etapom poprawnego nawożenia tych roślin.

Przygotowanie terenu – zacznij już jesienią

Przyjmijmy, że zaczynasz prawidłowo – Twoja gleba jest taka, jaką pomidory lubią najbardziej (piaszczysto-gliniasta, o pH w granicach 5.5÷6.5), a ponadto być może nawet wykorzystałeś do jej przygotowania trochę podłoża popieczarkowego. Jest jesień. Najlepszym wyborem będzie więc zastosowanie kompostu lub przekompostowanego obornika – nie więcej jednak, niż ~3 kg/m2. Dlaczego warto? Nie tylko wzbogaca on glebę o składniki odżywcze (w tym mikroskładniki, takie jak mangan, wapń, molibden, magnez, bor, czy miedź), ale też zwiększa tempo przyrostu próchnicy i pozytywnie wpływa na samą strukturę gleby. Jeśli jednak pH Twojej grządki jest zbyt niskie, wpłynie to negatywnie na pobieranie tych składników przez pomidory – w takiej sytuacji zamiast zasilenia obornikiem lepiej jest dokonać wapnowania. Przed wiosennym sadzeniem warto zastosować ~3-5 kg kompostu na każdy metr kwadratowy, co dodatkowo rozluźni glebę.

Uprawa przydomowa, czy wielkoformatowa?

Co dalej? To, jaki nawóz pod pomidory zastosujesz jako następny, zależy zwłaszcza od tego, czy jesteś rolnikiem pełnoskalowym i chcesz uzyskać możliwie maksymalny plon, ile by nie trzeba w to włożyć pracy, czy raczej uprawiasz pomidory dla własnych potrzeb. W pierwszym wypadku zastosujesz zapewne nawozy jednoskładnikowe – w oparciu o analizę gleby, podczas gdy w drugim – wieloskładnikowe, czyli uniwersalne.

Nawozy jednoskładnikowe – świadomy wybór

Kluczowym pierwiastkiem dla wzrostu pomidorów jest azot – w związku z tym najczęściej stosuje się go jako pierwszy, najlepiej w formie amonowej. Przykładowym produktem, który warto wykorzystać, jest saletra amonowa z oferty naszego sklepu – zawiera ona aż 34% azotu, po połowie podzielonego między azotanową i amonową formę. Ta pierwsza pobierana jest przez rośliny od razu, druga natomiast uwalniana jest stopniowo. Jaki nawóz pod pomidory stosować podczas kwitnienia pomidorów? Wtedy kluczowe znaczenie mają potas i fosfor, a także mikroelementy (żelazo, magnez oraz bor, poprawiające zawiązywanie owoców). Dla zaspokojenia potrzeb w tym okresie dobrze będzie użyć soli potasowej oraz fosforanu amonu. Podczas fazy formowania owoców nawóz z wapnem będzie odpowiednim wyborem, bowiem nie tylko zwiększy trwałość owoców, ale też wesprze odporność pomidorów na niektóre choroby.

Jaki nawóz pod pomidory jest uniwersalny?

W przypadku prowadzenia przydomowej uprawy dobrze jest zdać się na gotowe mieszanki składników odżywczych. Dzięki temu nie będziesz musiał troszczyć się o konkretne proporcje, których zaburzenie mogłoby prowadzić raczej do spowodowania szkód, niż wspomożenia roślin. Jaki nawóz pod pomidory wykorzystasz? Z jednej strony – rzecz oczywista – nawóz NPK, który zawiera azot (N; wpływa na wzrost krzaczków i plon owoców), fosfor (P; dba o system korzeniowy i zapewnia większe owoce) i potas (K; wzmaga kwitnienie i wpływa na smak owoców) w proporcjach optymalnych dla większości typowych roślin. Z drugiej jednak strony pomidory są raczej wymagające i (zwłaszcza w przypadku upraw doniczkowych) może im zabraknąć mikroskładników – te uzupełnisz przy pomocy mieszanek dedykowanych dla pomidorów.

Kiedy nawozić i jak często to czynić?

Wiesz już, jaki nawóz pod pomidory zastosować, zatem pozostaje już tylko kwestia chronologii i częstotliwości podawania nawozów. Przyjmując, że zastosowałeś się do naszych wskazówek i przygotowałeś uprzednio glebę jesienią poprzedniego roku, nawożenie zaczynasz około trzech tygodni po przeniesieniu sadzonek na grządkę. Zachowując mniej więcej dwutygodniowe odstępy oraz stosując się do wskazówek producenta danego nawozu, zasilasz pomidory przez cały ich okres wzrostu – nawóz potrzebny jest zwłaszcza na przełomie miesięcy wakacyjnych – lipca i sierpnia – kiedy to wzrost jest najbardziej nasilony. Obserwuj wtedy uważnie swoje uprawy, bowiem to dobry moment na wykrycie niedoborów pierwiastków. Żółte liście lub podwinięte ich blaszki ku górze niech będą sygnałem alarmowym, mówiącym o brakach w mikroelementach. Na około trzy tygodnie przed końcem uprawy nawożenie jest już niepotrzebne – odtąd jedynie zbierasz swoje plony.