Jaki nawóz pod pszenicę ozimą należy stosować jesienią? Podpowiadamy

Pszenica ozima to zboże, które ma wysokie wymagania względem gleby. Właśnie dlatego potrzebuje wsparcia w postaci nawozów. Dzięki temu można uzyskać zadowalające plony. Kluczowe dla pszenicy ozimej jest nawożenie w okresie jesiennym. Jaki nawóz warto wówczas zastosować? Kiedy należy przeprowadzić nawożenie jesienne? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Jakie wymagania ma pszenica ozima?

Pszenica ozima to jedno z najważniejszych zbóż uprawianych w Polsce. Pozyskiwane z niej otręby są wykorzystywane w żywieniu zwierząt. Uzyskiwana z niej mąka to z kolei ważny surowiec dla naszego przemysłu spożywczego. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że rolnikom zależy na ilości i jakości plonu. Na plonowanie i efektywność produkcji wpływa zarówno prawidłowa uprawa roli, jak i warunki pogodowe w okresie wegetacji.

Pszenica ozima ma największe wymagania glebowe spośród wszystkich zbóż ozimych. Ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy powinna być uprawiana na glebach zasobnych w składniki pokarmowe i o dobrej pojemności wodnej. Ogromne znaczenie ma ilość i rozłożenie opadów deszczu, szczególnie w okresie wegetacji.

Jesienne nawożenie pszenicy ozimej – dlaczego to konieczne?

Ze względu na wysokie wymagania pszenicy ozimej należy zadbać o jej nawożenie. Proces ten polega na dostarczeniu roślinom odpowiedniej ilości składników odżywczych. Jesienne nawożenie ma zapewnić pszenicy ozimej odpowiedni rozwój i odżywienie przed zimą. Celem właściwie dopasowanej mieszanki jest uzupełnienie zapasów glebowych do poziomu zapewniającego dostępność w okresie wiosennej wegetacji.

Niedobory cennych składników odżywczych mają bardzo niekorzystny wpływ na pszenicę ozimą. Ograniczają rozwój systemu korzeniowego, co jest groźne dla roślin, szczególnie podczas okresu suszy. Ponadto pszenica z deficytami składników pokarmowych ma zdecydowanie niższą jakość, co bezpośrednio wpływa także na jakość i ilość ziarna. Nawożenie sprawia, że rośliny lepiej radzą sobie zimą i są mniej podatne na choroby.

Jaki nawóz pod pszenicę ozimą należy zastosować jesienią?

Pszenica ozima pobiera większość składników odżywczych podczas wiosennej wegetacji. Jesienne nawożenie ma na celu zapewnienie odpowiedniego rozwoju i odżywienie roślin przed nadchodzącą zimą, a także uzupełnienie zapasów glebowych. Jaki nawóz pod pszenicę ozimą warto stosować jesienią? Zanim zdecydujesz się na konkretną mieszankę, warto wykonać badania glebowe. Wówczas dokładnie określisz, jakich składników potrzebują Twoje rośliny i precyzyjniej dostosujesz dawkę. Czytaj dalej i dowiedz się, jakimi składnikami należy nawozić jesienią pszenicę ozimą.

Nawożenie fosforem

Fosfor jest jednym z najważniejszych pierwiastków, jakie należy dostarczyć pszenicy ozimej jesienią. Zapewnia roślinom prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Wpływa to na lepsze pobieranie składników pokarmowych i wody z gleby. Ważne jest to, by dostarczyć go w odpowiedniej ilości – ma ułatwić pszenicy ozimej regenerację po zimie. Dzięki fosforowi rośliny lepiej przyswajają azot.

Dawkę fosforu należy ustalić na podstawie zasobności gleby. Duże znaczenie ma też prognozowany plon. Na ogół jednak przyjmuje się, że pszenica ozima na wyprodukowanie 1 tony ziarna wraz z plonem ubocznym potrzebuje około 11 kg fosforu. Pierwiastek ten należy zastosować w jednej dawce.

Nawożenie potasem

Pszenicy ozimej trzeba też dostarczyć potas. Pierwiastek ten odpowiada za utrzymanie racjonalnej gospodarki wodnej roślin, zatrzymując wodę w komórkach. To niezwykle ważne w okresie suszy. Pomaga też w regeneracji pszenicy po zimie. Warto pamiętać o tym, że łatwo przemieszcza się w glebie. Najlepiej więc aplikować go w dwóch dawkach. Pierwsza z nich, obejmująca około ⅔ porcji nawozu, powinna znaleźć się w glebie przed zasiewem. Drugą dawkę podaje się na przedwiośniu. Optymalna porcja to około 20 kg na 1 tonę ziarna wraz z plonem ubocznym.

Nawożenie azotem

Powszechnie wiadomo, że azot jest głównym składnikiem plonotwórczym. Warto jednak mieć na uwadze, że pszenica ozima pobiera ten pierwiastek jesienią w niewielkich dawkach. Wysokie ilości tego pierwiastka mogą przyczynić się do słabszej rozbudowy systemu korzeniowego. Ponadto wyższy poziom azotu niekorzystnie wpływa na odporność roślin zimą.

Istnieją jednak okoliczności, które stanowią podstawę do zastosowania nawozu azotowego. Warto to zrobić, jeśli w glebie odnotowano słabą mineralizację resztek pożniwnych lub gdy przedplonem było zboże o wysokim plonie. Zwykle jednak uprawy pszenicy ozimej nie wymagają nawożenia azotem.

Dolistne nawożenie pszenicy ozimej – czy to konieczne?

Dolistne dokarmianie pszenicy ozimej jesienią nie jest często praktykowane. Warto jednak je przeprowadzić – daje dobre rezultaty. Rośliny po nawożeniu dolistnym lepiej znoszą zimę i są w lepszej kondycji wiosną. W efekcie możesz liczyć na wyższe plony.

Nawożenie dolistne pozwala dostarczyć pszenicy ozimej cenne mikroelementy, takie jak m.in. miedź, bor, cynk czy mangan. Pierwszą dawkę najlepiej podać w fazie 3-4 liści. Dzięki temu rośliny lepiej się ukorzenią. Druga dawka powinna być podana wiosną, w okresie krzewienia. Trzecia porcja musi być zaaplikowana w fazie strzelania w źdźbło, a czwarta – w okresie kłoszenia.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki nawóz pod pszenicę ozimą należy zastosować jesienią. Poszukujesz skutecznych preparatów do nawożenia? Zatem koniecznie sprawdź, jakie preparaty przygotowaliśmy na naszej e-platformie.