Dążysz do sukcesu w uprawie ziemniaka? Nie zapominaj więc o zastosowaniu optymalnego nawożenia. Jest ono kluczowe dla zwiększenia plonów i jakości upraw. W prezentowanym artykule poruszymy kwestię tego, jaki nawóz stosować pod ziemniaki oraz jak obliczyć dawkowanie danego pierwiastka. Pragniemy również wytłumaczyć Ci, w jaki sposób dostarczanie składników odżywczych wpływa na wartość upraw. Pozwoli Ci to zrozumieć, dlaczego racjonalne nawożenie ma aż tak duże znaczenie dla osiągnięcia założonego przez Ciebie celu.
Nawożenie ziemniaka a wartość upraw
Ziemniak jest rośliną dość wymagającą, jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych. Biorąc pod uwagę podstawowe składniki pokarmowe, to przeciętnie pobiera on:
– 4 kg azotu (N),
– 1,5 kg fosforu (P2O5),
– 5,5-6,5 kg potasu (K2O).
Oprócz azotu, fosforu i potasu za niezbędne uważa się również wapń, magnez, siarkę, miedź, bor, mangan, molibden i cynk.
Największe zapotrzebowanie roślina wykazuje na potas. Wpływa on m.in. na lepszą jakość bulw oraz ogranicza ich ciemnienie podczas gotowania. Ziemniak jest również szczególnie wrażliwy na niedobór cynku i manganu.
Wszystko to sprawia, że w uprawie kluczowe znaczenie ma zastosowanie optymalnego nawożenia. Pozwala ono na:
– zwiększenie plonu,
– poprawę odporności roślin,
– poprawę zdolności przechowalniczej bulw.
Przy czym zaleca się, aby łączyć nawożenie organiczne z mineralnym. Więcej na ten temat już za moment.
Naturalne nawożenie ziemniaka
Przy uprawie ziemniaka zalecanym zabiegiem jest nawożenie naturalne w postaci obornika, gnojówki bądź gnojowicy. Dawka powinna wynosić mniej więcej 30 t/ha. Zaleca się przykrycie nawozu lub wymieszanie z glebą w okresie jesiennym. Nawóz w tej formie jest doskonałym źródłem makro i mikroelementów. Jego zastosowanie skutecznie więc poprawia jakość gleby, a przy tym pozwala na lepsze wykorzystanie nawozów mineralnych.
Niestety w praktyce obserwuje się coraz większy spadek produkcji zwierzęcej, od której pozyskuje się naturalny nawóz. Jego dostępność bywa więc mocno ograniczona. W takiej sytuacji pozostaje opieranie się wyłącznie na nawożeniu mineralnym.
Mineralne nawożenie ziemniaka – od czego zależy?
Nawożenie mineralne ziemniaka nie jest proste – chociażby dlatego, że istnieje wiele odmian tej rośliny. Każda z nich ma więc nieco inne wymagania pokarmowe, co istotnie wpływa na rodzaj i ilość składników odżywczych, które należy dostarczyć. W ostatecznym rozrachunku ważne jest także:
– stanowisko glebowe, czyli zasobność gleby (najlepiej określić ją poprzez wykonanie analiz glebowych),
– cel wykorzystania rośliny,
– możliwość nawadniania w okresach suszy.
Jaki nawóz pod ziemniaki będzie dobrym wyborem?
Jaki nawóz zastosować pod ziemniaki? Przede wszystkim należy dostarczyć roślinie podstawowe składniki pokarmowe, czyli azot, fosfor i potas, przy czym:
– azot – wpływa na większą liczbę dużych bulw w plonie oraz ich zasobność w białko. Największe znaczenie ma to w przypadku ziemniaka jadalnego. Nawożenie tym pierwiastkiem prowadzi bowiem do zwiększenia jego jakości. Nawozy azotowe najlepiej stosować wiosną przed sadzeniem. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie odmiany ziemniaka można nawozić azotem. Nie powinno się też przesadzać z ilością tego pierwiastka. Będzie to miało bowiem niekorzystny wpływ na uprawę. Azot pod ziemniaki aplikuje się w postaci saletry amonowej, saletrzaku i mocznika. Dobór preparatu warunkuje odmiana ziemniaka. Pod uprawy wczesne lub jako dawkę uzupełniającą przed wschodem powszechnie stosuje się saletrę amonową bądź saletrzak. Są to nawozy szybkodziałające. Przed sadzeniem warto natomiast pomyśleć o nawożeniu z udziałem mocznika, który jest dłużej dostępny dla roślin;
– fosfor – dzięki niemu ziemniaki stają się odporne na choroby i uszkodzenia. Zwiększa także liczbę bulw, wpływa na dojrzewanie rośliny oraz efektywnie wydłuża trwałość przechowalniczą. Fosfor najlepiej stosować jesienią. Wtedy gleba wchłania najwięcej składników;
– potas – ziemniak wykazuje największe zapotrzebowanie na potas. Wpływa on na gospodarowanie azotem oraz gospodarkę wodną. Zmniejsza też presję patogenów i poprawia jakość bulw, które zyskują m.in. większą zawartość witaminy C i B1. Skutecznym źródłem potasu pod ziemniaka jest sól potasowa lub siarczan potasu. Przy czym ta druga forma jest o wiele korzystniejsza, gdyż nie ma przy niej ryzyka pogorszenia jakości bulw poprzez obniżenie zawartości skrobi. Potas aplikuje się w zależności od rodzaju gleby jesienią lub wiosną.
W uprawie ziemniaka warto też uwzględnić nawożenie magnezem, manganem i cynkiem. Zapewniają one lepszy wzrost rośliny w warunkach stresowych.
Dawkowanie pierwiastków pod ziemniaka
Skoro wiesz już, jaki nawóz pod ziemniaki wybrać, warto uwzględnić jeszcze dawkowanie poszczególnych pierwiastków. Powszechnie zaleca się stosowanie proporcji N:P:K:
– dla ziemniaka jadalnego 1:1:1,5-2.0,
– dla ziemniaka skrobiowego 1:1:1,3-1,5.
Oznacza to, że najpierw należy ustalić wysokość dawki azotu, a dopiero później pozostałych pierwiastków. Z żadnym nie należy przesadzać, gdyż przyniosłoby to odwrotny skutek. W każdej uprawie liczy się umiar.
Na każdą tonę plonu bulw wskazane jest stosowanie 4 kg azotu. Dawkę tę należy obniżyć przy stosowaniu nawożenia naturalnego. Powinno się też uwzględnić formę stosowanego azotu oraz odmianę ziemniaka.
Czy teraz wiesz już, jaki nawóz stosować pod ziemniaki? Jeśli chcesz zakupić go w bardzo atrakcyjnej cenie, to koniecznie zajrzyj na naszą platformę zakupową. Po zalogowaniu poznasz cenę danego nawozu, wraz z kosztem jego transportu bezpośrednio na gospodarstwo. To bardzo wygodne rozwiązanie, które jednocześnie pozwala zaoszczędzić na nawożeniu, nie rezygnując z jego jakości.