Jaki nawóz sypać pod owies? Poznaj najważniejsze zalecenia

Jeśli zastanawiałeś się nad tym, jaki nawóz sypać pod owies, to ten artykuł będzie dla Ciebie najlepszą odpowiedzią. W poniższej treści znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Zaprezentujemy m.in. tajniki wyboru właściwego preparatu nawozowego. Dowiesz się także, jakie substancje odżywcze są niezbędne dla zdrowego i bujnego wzrostu owsa i jak je dostarczyć do rośliny. W rezultacie pozwoli Ci to skutecznie wykorzystać nawozy w Twojej uprawie i tym samym przyniesie wiele korzyści zarówno dla plonu, jak i Twojego portfela. Czytaj dalej i poznaj strategię efektywnego nawożenia owsa, aby osiągnąć maksymalne zyski z uprawy.

Wymagania owsa pod względem nawożenia

Owies w porównaniu do innych zbóż jest gatunkiem mniej wymagającym. Dotyczy to m.in. ochrony termicznej. Jego uprawa może odbywać się także praktycznie na wszystkich rodzajach gleby niezależnie od tego, czy jej odczyn jest obojętny, czy też kwaśny. Należy jedynie pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniej ilości wody – choć owies dobrze wykorzystuje zapasy wody pozimowej. Trzeba wystrzegać się jednak nadmiernego uwilgotnienia gleby.

Niewątpliwym atutem owsa jest również jego mocny system korzeniowy. Dzięki tej właściwości pobiera on składniki pokarmowe nawet z głębszych warstw gleby oraz wtedy, kiedy występują one w trudno dostępnych formach. W rezultacie obniża to jego zapotrzebowanie pod względem nawożenia, a uprawa jest znacznie tańsza.

Mimo wszystko nie oznacza to, że można całkowicie zaniechać zabiegów. Roślina ma bowiem całkiem spore wymagania pokarmowe, a do tego jest wrażliwa na niedobory składników glebowych. Czasami więc wymaga odpowiedniej pomocy, aby móc odwdzięczyć się idealnym plonowaniem. Należy więc pamiętać o uzupełnieniu niedoborów, zapewniając odpowiednie nawożenie.

Jakie składniki pokarmowe są niezbędne dla obfitego plonowania owsa?

Aby zadbać o obfite plonowanie owsa, należy zapewnić mu odpowiednią ilość właściwych składników pokarmowych. W tym przypadku ważny jest nie tylko azot. Istotną rolę we wzroście rośliny mają także pozostałe podstawowe substancje odżywcze, czyli fosfor i potas. Owies jest bowiem bardzo wrażliwy na ich niedobór. Bardzo ważne w kontekście żywienia rośliny są również magnez, miedź i mangan, a także inne mikroskładniki, jak molibden, cynk i bor – chociaż zapotrzebowanie na nie nie jest aż tak znaczące. Ze wszystkich zbóż owies ma największe wymagania odnośnie do magnezu.

Od czego zależy nawożenie owsa?

Na rodzaj zastosowanego nawożenia wpływ ma kilka czynników. Najważniejsze z nich to:

zasobność gleby – jeśli zależy Ci na tym, aby wdrożyć efektywne nawożenie, to kluczowe jest, aby przed jego rozpoczęciem wykonać analizę gleby. Pozwoli Ci to poznać jej zasobność i skutecznie zaplanować rodzaj zabiegu oraz dawkowanie konkretnego nawozu. Badania gruntowe najlepiej wykonać przed siewem. W ten sposób skutecznie uzupełnisz braki składników odżywczych, co pozytywnie wpłynie na jakość i ilość zebranego plonu;

warunki glebowe i klimatyczne – klimat oraz warunki glebowe, takie jak pH, jej struktura czy też wilgotność, mogą mieć znaczący wpływ na dostępność składników odżywczych dla roślin. Czasami więc należy dostosować nawożenie do specyficznych wymagań;

praktyki uprawowe – istotne jest również to, jakie praktyki stosujesz w swoich uprawach. Na zmianę wymagań glebowych wpływ może mieć m.in. stosowanie nawozów organicznych w postaci obornika bądź kompostu;

przewidywany plon – wielkość plonu uzależniona jest od poziomu nawożenia. Nie zawsze jednak opłaca się stosować najwyższe dawki. Mogłoby to bowiem przełożyć się na obniżenie wartości biologicznej zebranego plonu.

Niemniej warto wiedzieć, że owies wymaga znacznie niższych dawek nawozu niż pozostałe zboża.

Jaki nawóz pod owies? Podstawy efektywnego nawożenia rośliny

Podstawą efektywnego nawożenia roślin jest odpowiedni dobór preparatów nawozowych i zastosowanie ich we właściwym czasie i dawce. Jeśli zastanawiasz się, jaki nawóz zastosować pod owies, to odpowiedź znajdziesz poniżej. W treści prezentujemy, jakie pierwiastki warto dostarczyć roślinie:

Azot

Kluczowym nawozem w uprawie owsa jest nawóz azotowy. Najlepiej dostarczyć go do rośliny jeszcze przed siewem, głęboko mieszając go z glebą. Śmiało można go jednak stosować także w późniejszym terminie. Warto przy tym trzymać się zasady – im lżejsza gleba, tym większa dawka azotu stosowana przedsiewnie.

Azot wpływa m.in. na liczbę kłosów. Oddziałuje również na ilość białka w ziarnie oraz wydłuża produktywność liści. W przypadku owsa najlepsze nawozy azotowe to saletra amonowa i saletrzak. Na lżejszych glebach dobrze sprawdza się także mocznik.

Fosfor i potas

Owies jest bardzo wrażliwy na niedobór fosforu i potasu. Osobom, które chcą uzyskać wysoki plon, zaleca się więc nawożenie tymi pierwiastkami. Można stosować ich pojedyncze formy. W tym wypadku doskonale sprawdzają się jednak również nawozy wieloskładnikowe. Aplikuje się je głównie wiosną, przed uprawą przedsiewną.

Magnez

Uprawę warto uzupełnić także w magnez. Przy dużych niedoborach tego pierwiastka zaleca się dokarmianie roślin poprzez wapno magnezowe po zbiorze przedplonu. Przy mniejszych jednak wystarczy zastosować przed siewem nawóz wieloskładnikowy.

Miedź

Miedź najlepiej aplikować w formie dolistnej. Doskonale sprawdza się siarczan miedzi bądź roztwór chelatowy. Przy dużym niedoborze należy jednak rozważyć dokarmianie roślin w sposób doglebowy.

Mangan

Pierwiastek ten najlepiej przyswajany jest w formie dolistnej.

Jakie dawki nawozu sypać pod owies?

Skoro wiesz już, jaki nawóz dać pod owies, to należy jeszcze ustalić odpowiednie dawkowanie. Wartości dotyczące podstawowych składników pokarmowych prezentują się następująco:

Azot

Owies silnie reaguje na azot. Nie należy więc z nim przesadzać, gdyż w przeciwnym razie zboże zacznie wylegać. Według zaleceń łączna dawka tego pierwiastka nie może przekraczać 80 kg N/ha. Ostatecznie jednak dawkowanie zależne jest od kilku czynników.

Jeśli przed owsem był przedplon z roślin niezbożowych, a stanowisko jest dobre, to wystarczy jednorazowe nawożenie przedsiewnie lub w fazie krzewienia w dawce 50-80 kg N/ha. Jest to dość mała wartość, więc nie trzeba jej dzielić. W sytuacji, w której jednak przedplon był z roślin zbożowych, a stanowisko jest słabe, to dawkowanie azotu zwiększa się do 60-90 kg N/ha.

Warto przy tym zaznaczyć, że na glebach łatwo przepuszczalnych pierwiastek może być podatny na wymywanie. Zaleca się więc zastosować od 60 do 80 kg N/ha, w dawce podzielonej na dwie części. ⅔ z niej stosuje się przedsiewnie, a pozostałą ⅓ na początku wiechowania owsa lub ewentualnie w fazie strzelania w źdźbło. Dawkę należy podzielić również wtedy, kiedy azot jest stosowany późno. Zaleca się także jej zwiększenie.

Fosfor

Na glebach bardzo zasobnych w ten pierwiastek wystarczy zaaplikować jedynie od 10 do 40 kg P2O5/ha. W przypadku deficytu natomiast wartość ta zwiększa się do zakresu 60-80 kg P2O5/ha. Można ją pomniejszyć o 10-20 kg, jeśli praktykuje się regularne stosowanie obornika.

Potas

Gleby mało zasobne powinny przyjąć 130-160 kg K2O/ha. W przypadku stosowania nawozu organicznego w postaci obornika wartość tę pomniejszamy o 40 kg. Na glebach bardzo zasobnych w potas wartości te są wyraźnie mniejsze i wynoszą 30-50 kg K2O/ha.

Pamiętaj też, aby kupować wyłącznie nawozy sprawdzone, których jakość jest certyfikowana. To właśnie ta kwestia jest najlepszym gwarantem na wdrożenie efektywnego nawożenia swoich upraw, dlatego też warto zajrzeć na naszą platformę. Znajdziesz na niej nawozy najwyższej klasy, które pozwolą Ci uzyskać wysokie plonowanie owsa oraz ziarno o wysokiej wartości biologicznej.