Nitrophoska® solub 13-40-13 + mikro
Krystaliczny, rozpuszczalny w wodzie nawóz NPK, za...
Krystaliczny, rozpuszczalny w wodzie nawóz NPK, za...
Krystaliczny, rozpuszczalny w wodzie nawóz NPK, za...
Krystaliczny, rozpuszczalny w wodzie nawóz NPK, za...
Krystaliczny, rozpuszczalny w wodzie nawóz NPK, za...
Nawożenie jest powszechnie stosowanym sposobem na dostarczenie roślinom składników pokarmowych. Istnieje wiele metod dokarmiania upraw. Do najczęściej stosowanych zaliczamy nawożenie dolistne i doglebowe. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny akceptują te formy odżywiania. Nierzadko również warunki środowiskowe nie zezwalają na taki sposób zasilania. Jeżeli chcesz zwiększyć efektywność nawożenia, rozważ fertygację.
Metoda ta jest powszechnie stosowana m.in. w uprawie warzyw i owoców. Idealnie sprawdzi się w przypadku upraw podatnych na niedobory wody. W naszej ofercie znajdziesz m.in. nawozy do fertygacji truskawek, ogórków czy borówek. Sprawdź!
Fertygacja to stosowanie nawożenia podczas nawadniania. Wykorzystuje się do tego specjalne systemy nawadniające. Prawidłowo opracowany program nawożenia nawozami do fertygacji zapewnia efektywne dostarczanie składników pokarmowych i wody. Fertygacja ma szerokie zastosowanie. Można wykorzystać ją do nawożenia upraw sadowniczych, roślin jagodowych, warzyw czy roślin ozdobnych, a także na podłożach inertnych
Proces fertygacji polega na rozpuszczeniu nawozu w wodzie przeznaczonej do nawadniania. Dzięki temu preparat zasilający dociera bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Tym samym uprawy są lepiej odżywione, co wpływa na rozwój roślin, wzrost roślin, ich zdrowie, a także obfitość plonu.
Jak wspomnieliśmy wyżej, dzięki fertygacji składniki odżywcze są dostarczane w formie rozpuszczonej bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Zabieg ten bez wątpienia zwiększa przyswajalność i biodostępność nawozu. To możliwe dzięki doskonałej rozpuszczalności składników pokarmowych w wodzie. Do fertygacji wykorzystuje się nawozy krystaliczne w precyzyjnych dawkach dopasowanych do potrzeb danej uprawy. Zabieg fertygacji pozwala na uzyskanie obfitych plonów charakteryzujących się bardzo dobrą wartością biologiczną, przy jednoczesnym zastosowaniu mniejszych dawek nawozów do fertygacji.
Jeżeli chcesz stosować fertygację, musisz zapewnić swoim uprawom instalację nawadniającą. Taki system zwykle składa się z urządzeń regulujących ciśnienie i pomp, które gwarantują precyzyjne dawkowanie nawozów.
Fertygacja bywa alternatywą dla nawożenia tradycyjnego. Najczęściej jednak stanowi jego znakomite uzupełnienie. Dostarczanie nawozu z wodą niesie za sobą wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy najważniejsze:
Znasz już zalety fertygacji. Musisz też wiedzieć, że odpowiednie nawożenie tą metodą wymaga właściwie dopasowanych nawozów. Kluczowe znaczenie ma ich wysoka rozpuszczalność. Ponadto ważny jest też wysoki poziom przyswajalności składników mineralnych – to istotne, by nawozy odpowiadały pod tym względem na bieżące potrzeby roślin. Preparaty, które przygotowaliśmy w tej kategorii, spełniają te warunki.
W ofercie znajdziesz takie propozycje jak:
Na rynku dostępne są różne preparaty do nawożenia. Wyróżnić możemy płynne nawozy lub produkty do rozpuszczenia w wodzie. Przygotowane w tej kategorii preparaty wyróżniają się kilkoma ważnymi cechami. Najważniejszym jest łatwa rozpuszczalność. Dzięki tej właściwości przygotowanie pożywki jest bardzo łatwe. Co więcej, produkt jest wydajny – możesz mieć pewność, że wystarczy na długi czas. Nawozy mają bogaty, odpowiednio zbilansowany skład. Zawierają szereg składników odżywczych, które są dobrze przyswajalne i mogą być od razu wykorzystane przez rośliny, bez względu na ich fazę wzrostu.
Fertygacja może zwiększyć plon i wyraźnie poprawić jego jakość. Należy jednak spełnić kilka istotnych warunków. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór preparatów nawozowych, które sprawdzą się w różnych fazach wzrostu roślin, zasobność gleby i jony w wodzie. Równie ważna jest precyzja nawożenia. Dawki preparatu zasilającego muszą być ściśle odmierzone. Musisz bowiem pamiętać o tym, że dawkowanie powinno być dostosowane do potrzeb roślin. Cały proces musi być kontrolowany – istotna jest kontrola odczynu podłoża, szczególnie w strefie działania instalacji nawodnieniowej.
Jeżeli proces fertygacji ma być skuteczny, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze to:
Decydując się na fertygację, musisz pamiętać o tym, jak ważna jest analiza gleby. Istotne jest monitorowanie jej pH w strefie zwilżania. Odczyn gleby wpływa bowiem w dużym stopniu na dostępność składników pokarmowych. Zbyt niskie pH może ograniczyć dostęp do magnezu, molibdenu, fosforu czy potasu i zwiększa podatność na choroby. Z kolei zbyt wysokie pH nie tylko ogranicza dostępność fosforu, ale także żelaza. Kluczowe jest też zapoznanie się z poziomem zasobności gleby i poziom składników odżywczych. Zbyt wysoka lub zbyt niska zawartość niektórych pierwiastków może wpływać na wchłanianie innych.
Duże znaczenie ma jakość wody, którą stosuje się do fertygacji. Z uwagi na jakość cieczy pochodzącej z płytkich ujęć gruntowych, koniecznie należy zadbać o cykliczne badanie wody. Do najważniejszych parametrów cieczy zaliczyć możemy m.in. odczyn pH, przewodnictwo elektryczne, a także zawartość makro- i mikroelementów. Weź pod uwagę, że nadmiar takich substancji jak np. chlor – jest toksyczny i może nawet doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego rośliny.
Przeprowadzenie analizy gleby i wody to nie wszystko. Musisz pamiętać o tym, że bardzo ważne jest to, by składniki mineralne w nawozach pokrywały zapotrzebowanie uprawianych roślin. Na początku fazy rozwojowej potrzebny jest przede wszystkim fosfor, który stymuluje rozwój systemu korzeniowego. Ponadto bierze udział w fotosyntezie.
Dalszy rozwój rośliny wymaga zastosowania nawozu, w którym przeważa azot i potas. Jeżeli poszukujesz preparatu do nawożenia owoców lub warzyw, to upewnij się, że w jego składzie znajdziesz też wapno, które ogranicza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Znając wymagania pokarmowe swoich upraw, bez problemu dobierzesz odpowiednie dawki nawozów.
Fertygacja roślin to połączenie nawożenia z nawadnianiem. Proces ten polega na częstym podawaniu nawozu w niskich stężeniach wraz z wodą. Fertygację można zastosować zarówno do upraw w gruncie, jak i pod osłonami czy nawet w bezglebowych systemach. Musisz jednak pamiętać o konieczności odpowiedniego przygotowania swojego gospodarstwa. Absolutną podstawą, która umożliwi przeprowadzenie fertygacji jest instalacja systemu nawadniającego i infrastruktury, która pozwala na rozprowadzenie wody z nawozem w sposób kontrolowany.
Co ważne, należy też pamiętać o:
Podkreślamy, że bardzo ważne jest stosowanie nawozów do fertygacji w niskich stężeniach. Zbyt wysokie stężenie może spowodować przenawożenie, a także narazić Cię na dodatkowe, niepotrzebne koszty. Na szczęście możesz zainwestować w mnóstwo innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają zautomatyzować i kontrolować proces nawożenia. Następnie wystarczy jedynie dopasować proces aplikacji do warunków pogodowych, glebowych i do potrzeb roślin.
Aplikacja nawozu do fertygacji nie jest trudna. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach:
Niezwykle ważna jest też jakość stosowanych nawozów. Jeżeli chcesz mieć pewność co do ich zbilansowanego składu i skuteczności nawożenia, koniecznie postaw na produkty z tej kategorii. Chętnie pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego preparatu!