Nawozy potasowe

Nawóz potasowy – zadbaj o jakość swoich upraw

Potas – zaraz obok azotu i fosforu – to jeden z najważniejszych składników pokarmowych roślin. Warunkuje wiele procesów życiowych. Niestety nasze rodzime gleby nie są zasobne w ten pierwiastek. Ponad połowa obszarów w kraju doświadcza stałego niedoboru tego składnika. Właśnie dlatego stosowanie nawozu potasowego jest konieczne.

W odpowiedzi na potrzeby profesjonalistów specjalizujących się w uprawie roślin, a także ogrodników-amatorów pielęgnujących przydomowe ogrody, przygotowaliśmy wysokiej jakości nawozy potasowe. Znajdziesz je w tej kategorii. Jesteśmy przekonani, że wybierzesz rozwiązanie dopasowane do zapotrzebowania swoich upraw.

Jakie funkcje pełni potas?

Potas jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych roślin. Odpowiada za wiele procesów zachodzących w roślinie, takich jak m.in.:

  • zwiększa efektywność pobierania wody, odpowiada za gospodarkę wodną,
  • bierze udział w syntezie białka,
  • poprawia odporność roślin na suszę, mróz i inne, niekorzystne czynniki,
  • zwiększa zawartość tłuszczu, skrobi, pektyn i cukru w uprawach,
  • poprawia jakość plonu,
  • zwiększa krzewienie i pobudza do wytwarzania nowych łodyg, także u roślin wrażliwych,
  • pełni funkcję aktywatora ponad 50 enzymów.

Nadmiar i niedobór potasu – co warto wiedzieć?

Zarówno niedobór, jak i nadmiar potasu mogą być bardzo groźne dla Twoich upraw. Niedobór tego pierwiastka powoduje m.in.:

  • ograniczenie transformacji azotu mineralnego do białek,
  • zahamowanie wzrostu roślin,
  • widoczne zmiany na liściach – pojawiają się na nich nekrotyczne plamy, które można dostrzec na brzegach dolnych liści,
  • blaszki liściowe – zwijają się, pękają, a następnie brunatnieją,
  • nekroza brzegów liści.

Należy pamiętać o tym, że na niedobór potasu szczególnie wrażliwe są:

  • zboża,
  • rzepak,
  • ziemniaki,
  • groch,
  • kapusta,
  • papryka,
  • pomidory,
  • buraki,
  • drzewa i krzewy owocowe,
  • rośliny jagodowe.

Nie tylko niedobór potasu, ale także nadmiar tego pierwiastka jest bardzo groźny dla roślin. Właśnie dlatego nawożenie potasowe musi być zrównoważone i dopasowane do potrzeb upraw i warunków glebowych. Nadmiar potasu wiąże się z pogorszeniem jakości plonów, a tym samym ich wartości biologicznej i technologicznej. Co więcej, może powodować występowanie niedoboru magnezu, boru i wapnia. Utrudnia nie tylko pobieranie magnezu, ale też jego przemieszczanie w roślinie.

Jakie nawozy mineralne potasowe znajdziesz w naszej ofercie?

Nawozy potasowe występują w dwóch formach – w postaci siarczanu potasu oraz chlorkowej. Te pierwsze zawierają np. siarczan potasu i stosuje się je w przypadku roślin wrażliwych na nadmiar chloru. Drugie zaś, czyli nawozy potasowe chlorkowe, to m.in. prezentowana przez nas sól potasowa. Stosuje się je do nawożenia roślin, które nie są wrażliwe na obecność chloru.

W tej kategorii przygotowaliśmy sól potasową o 60% stężeniu. Wyróżnia ją dobra rozpuszczalność i zdolność do przenikania w głąb gleby. Dzięki temu składniki pokarmowe są łatwo przyswajalne. Nawóz potasowy w postaci soli potasowej może być stosowany do nawożenia podtrzymującego i przedsiewnego. Chcesz, by Twoje uprawy otrzymywały niezbędne składniki pokarmowe? W takim razie zdecyduj się na oferowane przez nas produkty. Chętnie podpowiemy Ci, jak stosować i kiedy najlepiej kupić nawozy potasowe – sprawdź!

Wpływ potasu na gospodarkę azotową

Czy wiesz o tym, że potas ma ogromny wpływ na gospodarkę azotową? Jest on bowiem potrzebny do absorpcji azotu. Niedobór tego pierwiastka może więc prowadzić do problemów z pobieraniem azotu, co negatywnie wpływa na plon. W naszej ofercie znajdziesz wysoce skuteczne nawozy potasowe, które pozwolą Ci zaplanować optymalne nawożenie. W rezultacie sprawisz, że rośliny lepiej będą wykorzystywały składniki odżywcze, w tym przede wszystkim azot, a także energię słoneczną. Jednocześnie zabezpieczysz też zboża przed wyleganiem.

Stosowanie nawozów potasowych – o czym musisz pamiętać?

Potas występuje w nawozach jedno oraz nawozach wieloskładnikowych. Jego rodzaj, dawkowanie, forma oraz sposób aplikacji różnią się w zależności od rodzaju gleby, uprawy i jej przeznaczenia. Przed siewem najlepiej zastosować nawóz potasowy jednoskładnikowy. Przy niedoborach zaleca się natomiast mieszanki wieloskładnikowe. Należy jednak uważać na ilość dostarczanych składników odżywczych.

Jako że potas pobierany jest przez rośliny wyłącznie korzeniowo, najbardziej skuteczne jest nawożenie doglebowe. W naszej ofercie znajdziesz produkty charakteryzujące się doskonałymi właściwościami rozsiewnymi. Powszechnie stosuje się sól potasową. Wyjątek stanowią jedynie rośliny wrażliwe na chlor. Interwencyjnie potas można aplikować także w formie dolistnej.

Dawkowanie nawozów potasowych – zadbaj o optymalne nawożenie

Wiesz już, że przenawożenie może mieć równie negatywne skutki co niedobory. To właśnie dlatego dawkowanie nawozów potasowych należy odpowiednio zaplanować. W pierwszej kolejności zdecyduj się na badanie gleby i obserwację roślin. Należy przy tym uwzględnić naturalne źródła tego pierwiastka. Duża ilość potasu znajduje się np. w słomie. Pod uwagę weź także to, czy stosowane są inne nawozy organiczne w postaci obornika, czy też gnojowicy. W przypadku gleb ubogich w potas zaleca się nawożenie coroczne. Ziemie średnio bogate w potas mogą być natomiast odżywiane raz na dwa lata. Pamiętaj też o tym, że częstotliwość stosowania nawozów potasowych i ich dawka powinna być ustalona z uwzględnieniem gatunku rośliny, zasobności gleby i intensywności produkcji.

Zwykle na glebach lekkich stosuje się całkowitą dawkę potasu. Wówczas należy ją podzielić i nawozić nią uprawy pomiędzy jesienią a wczesną wiosną. Z kolei na glebach ciężkich cała dawka powinna być zastosowana jesienią. Dzięki temu rośliny są odpowiednio przygotowane na zimę. Co więcej, potas może swobodnie przemieszczać się w głąb gleby, co sprawia, że roślina może do równomiernie i długotrwale pobierać.

Dlaczego warto stosować nawozy potasowe w formie posypowej?

W tej kategorii przygotowaliśmy nawozy potasowe w formie posypowej. Sól potasowa, którą oferujemy, jest przeznaczona do aplikacji bezpośrednio na grunt. To oznacza, że do stosowania posypowych nawozów potasowych nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Możesz więc stosować je nie tylko w profesjonalnych uprawach, ale także w niewielkim, prywatnym ogrodzie do nawożenia warzyw czy owoców.

Stosowanie nawozów potasowych w formie posypowej wiąże się z wieloma korzyściami. Rozwiązanie to jest bezpieczne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Co ważne, ryzyko przenawożenia niemal nie istnieje. Granulat szybko przenika do gleby, skutecznie i równomiernie uwalniając składniki odżywcze.

Nawozy potasowe, które znajdziesz na naszej platformie, wyróżniają się wysoką jakością. Są zgodne z normami narzuconymi przez UE. Fakt ten potwierdzają stosowne certyfikaty. Niekwestionowanym atutem oferowanych przez nas rozwiązań jest możliwość zamówienia ich z dostawą do Twojego gospodarstwa. Już dziś zapoznaj się z naszą ofertą i zadbaj o jakość upraw!