Salmag, saletrzak i saletra amonowa – sprawdź, który nawóz jest najczęściej wybierany przez rolników

Nawozy to podstawowy element rolnictwa, który pozwala na zwiększenie wydajności upraw i poprawę jakości plonów. W dzisiejszych czasach istnieje wiele form tych preparatów, ale nie wszystkie są tak samo popularne wśród rolników. W poniższym artykule przyjrzymy się trzem rodzajom nawozów, wśród których znalazł się salmag, saletrzak i saletra amonowa. Dzięki temu dowiesz się, który z nich cieszy się największą popularnością wśród polskich rolników.

Salmag, saletrzak i saletra amonowa –  co najczęściej wybierają rolnicy?

Wybór nawozów zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj upraw, warunki glebowe, a także indywidualne preferencje i doświadczenia rolników. W Polsce jednak szczególną popularnością cieszą się trzy rodzaje zasilaczy – salmag, saletrzak i saletra amonowa. Który spośród nich zajmuje czołową pozycję?

Jest to saletra amonowa. Nawóz ten zawiera w swoim składzie azot w dwóch formach. To właśnie one są kluczowe dla osiągnięcia wysokiej skuteczności nawożenia. Pierwsza z nich to forma azotanowa. Odpowiada ona za natychmiastowe dostarczanie roślinom azotu. W składzie występuje też azot w formie amonowej. On z kolei przekłada się na długotrwałe działanie nawozu. Głównym powodem popularności saletry jest jej szybkie działanie i dobra rozpuszczalność w wodzie. Nawóz ten bardzo szybko przenika do gleby. Do tego ma dużą zawartość azotu i jest uniwersalny, gdyż stanowi doskonałe źródło tego pierwiastka dla wielu roślin i może być stosowany na różne rodzaje gleby.

Saletra amonowa – ile na ha?

Ilość saletry amonowej do zastosowania zależy od rodzaju gleby, a także rodzaju i fazy rozwoju uprawy. Trudno więc wskazać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, ile saletry amonowej zastosować na hektar. Ponadto nawet znając dawki orientacyjne, trudno jest określić faktyczną aplikację saletry. Wymaga to bowiem przeanalizowania składu chemicznego gleby.

Przed nawożeniem warto więc wykonać analizę gleby. W ten sposób dokładnie określisz jej zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze i dostosujesz dawkę nawozu do indywidualnych potrzeb danej uprawy. Jest to bardzo ważne, gdyż warto pamiętać, że nadmierne stosowanie nawozów azotowych może prowadzić do obniżenia jakości plonu. Dochodzi bowiem wówczas do nadmiernego zasolenia gleby, co utrudnia roślinom pobieranie składników odżywczych. To właśnie dlatego bardzo ważne jest stosowanie nawozów zgodnie z zaleceniami oraz w sposób świadomy i zrównoważony.

Jak długo działa azot w formie saletry amonowej?

Często z ust rolników pada pytanie o to, jak długo działa saletra amonowa. Otóż jest to środek długo działający, co jest spowodowane obecnością azotu w postaci amonowej. Bardzo długo utrzymuje się on w glebie. Uwalnianie azotu jest więc w tym wypadku powolne.

Kiedy stosować saletrę amonową?

Jak już wiesz, saletra amonowa jest jednym z najpopularniejszych nawozów azotowych w Polsce, co jest uwarunkowane przede wszystkim jej szybkim działaniem oraz dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Warto jednak również wiedzieć, kiedy należy ją stosować. Ma to ogromny wpływ na skuteczność nawożenia.

Kluczowe jest przede wszystkim to, że po saletrę amonową można sięgać od wczesnej wiosny, aż do późnego lata. Niewskazane jest to natomiast jesienią oraz zimą. Wszystko dlatego, że nawóz ten może obniżać mrozoodporność roślin. W rezultacie skutkowałoby to zniszczeniem plonu. Nawóz najlepiej aplikować tuż przed deszczem lub bezpośrednio po nim. Dzięki temu granulki rozpuszczą się i zapewnią odpowiednią przyswajalność roślinom. Saletrę amonową można stosować przedsiewnie. Najczęściej jednak robi się to na początku wegetacji roślin, kiedy potrzebują one szybkiego uzupełnienia zapasów azotu lub przed fazą intensywnego wzrostu.

Sposób przechowywania saletry amonowej

Saletra amonowa powinna być przechowywana w suchym, czystym i chłodnym pomieszczeniu. Należy też umieścić ją na podłożu izolującym od wilgoci. Tylko wtedy produkt będzie mógł zachować swoje właściwości. Właśnie dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, co pozwoli uniknąć magazynowania saletry. Nawóz ten, ze względu na swoją popularność, występuje zarówno w mniejszych, jak i większych opakowaniach. Przekonasz się o tym podczas przeglądania naszej oferty. Udostępniamy bowiem saletrę w workach o wadze 25 kg oraz w dużych 500 kg big bagach. Co najważniejsze, nawóz dostarczamy w opakowaniach, które pozwalają na jego bezpieczne przechowywanie.

Podsumowanie

Salmag, saletrzak i saletra amonowa – wszystkie te produkty należą do kategorii nawozów azotowych. Jak już jednak wiesz, to właśnie saletra cieszy się szczególnym uznaniem. Pamiętaj jednak, że ostatecznie na wybór nawozu powinno nakładać się wiele czynników. Najważniejsze z nich to rodzaj upraw, skład chemiczny gleby, moment aplikacji, temperatura oraz stan plantacji. Coraz częściej znaczenie ma także dostępność i cena azotu.